lewandowski

WERNISAŻ WYSTAWY „RAJMUND LEWANDOWSKI. PIEWCA ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ”


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 21.10.2016 , godzina: 17:00

W dniu 21 października br., o godzinie 17.00, w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy Rajmund Lewandowski (1927–1986). Piewca ziemi dobrzyńskiej.

Wystawa monograficzna poświęcona twórczości Rajmunda Lewandowskiego (1927–1986), lekarza, pisarza, krytyka, badacza i artysty, jest pierwszą po jego śmierci prezentacją dzieł w Polsce. Jeszcze w 1986 r. prace lipnowskiego grafika były eksponowane we Francji. Po trzydziestu latach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przypomina tego wybitnego twórcę i piewcę piękna ziemi dobrzyńskiej. Prezentacja obejmuje zaledwie fragment bogatego dorobku Rajmunda Lewandowskiego — znanego na całym świecie twórcy ekslibrisów.

Na ekspozycji znalazło się dziesięć rysunków i prac wykonanych tuszem oraz siedemdziesiąt cztery grafiki wykonane w technice drzeworytu, linorytu, akwaforty i metalorytu. Prace pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Zdzisławy Lewandowskiej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Rysunki i ryciny wybrane na wystawę tematycznie wiążą się z umiłowanym przez artystę rodzinnym regionem i miastem. Jak nikt inny przed nim czy po nim, Lewandowski był swoistym dokumentalistą ziemi dobrzyńskiej i Lipna. Uwieczniał pejzaże, architekturę, ilustrował lokalne legendy i podania.

Prace jednego z najciekawszych artystów Lipna zmarłego w 1986 r. oglądać można będzie do 22 stycznia 2017 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Towarzysząca wystawie „Niedziela z kustoszem” odbędzie się 6 listopada o godz. 12.00.

Adam Zapora

Miejsce prezentacji wystawy: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12, Włocławek
Scenariusz i komisariat: Adam Zapora
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 25.10.2016 r. – 22.01.2017 r.

afisz_lewandowski_A3.indd