bn

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W MUZEUM


kiedy: 01.12 - 15.12.2016

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na zajęcia edukacyjne przygotowane z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Oferta jest skierowana do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

PROPOZYCJE ZAJĘĆ:

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W MUZEACH WE WŁOCŁAWKU

ZRÓB TO SAM – OZDOBY CHOINKOWE

Czy wiecie, co oznaczało pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki w wieczór wigilijny? Czy źdźbła siana kładzione pod obrus to tylko dekoracja? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas zajęć dotyczących kujawskich tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz dekoracji izb na przełomie XIX i XX wieku. W części warsztatowej uczestnicy odbędą swoistą „wędrówkę” w czasie, wykonując tradycyjne i współczesne ozdoby choinkowe.

Koszt zajęć: bilet wstępu na zajęcia – 6 zł od osoby

Termin realizacji: 1–15 grudnia 2016 r.

Kontakt: Wioleta Osińska, Beata Wąsik, Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01

DAWNYCH CHOINEK CZAR, CZYLI TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Tradycje świąt Bożego Narodzenia: zwyczaje wigilijne, opowieści i legendy o choince, ozdoby — ich znaczenia i symbolika. To wszystko pozwoli uczestnikom zajęć pogłębić i uporządkować wiedzę dotyczącą tradycji bożonarodzeniowych. Praca plastyczna: wykonanie choinki i ozdób choinkowych – ptaszki, aniołki.

Koszt zajęć: bilet wstępu na zajęcia – 6 zł od osoby

Termin realizacji: 1–15 grudnia 2016 r.

Kontakt: Ewa Jabłońska, Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01

*Zajęcia odbywają się od wtorku do czwartku o godz. 8.00, 10.00, 12.00. Czas trwania zajęć wynosi od 60 do 90 minut.

Zajęcia odbywają się w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 lub Zbiorów Sztuki, przy ul. Zamczej 10/12. W lekcji może brać udział maksymalnie 25 osób (jedna klasa).

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W SKANSENIE W KŁÓBCE

„ŚWIĘTA PACHNĄCE PIERNIKIEM, CZYLI OBYCZAJE BOŻONARODZENIOWE W DAWNYM DWORZE” – NOWOŚĆ!!!

Warsztaty przybliżają zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w dawnym ziemiańskim dworze na Kujawach.

Podczas tych zajęć dzieci poznają różne rodzaje ozdób choinkowych oraz uczestniczą w wypieku tradycyjnych pierników, które następnie samodzielnie ozdabiają lukrem. Tak własnoręcznie wykonane pierniki każdy uczestnik zabiera do domu. (Zajęcia odbywają się w miesiącu grudniu.)
Koszt: Oddzielne zwiedzanie skansenu lub dworu 4 zł/os., łączne zwiedzanie skansenu i dworu 6 zł/os., w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 6 zł opłata za lekcję od każdego ucznia.

RADOSNY CZAS BOŻEGO NARODZENIA

Podczas warsztatów dzieci poznają stare słowiańskie obyczaje, związane z okresem Bożego Narodzenia. Następnie przygotowują dawne ozdoby choinkowe z bibuły i z masy solnej – są to m.in. tzw. kuliste „światy” czy figurki zwierząt gospodarskich tzw. „Nowe Latka”. (Lekcja prowadzona w okresie Świąt Bożego Narodzenia).

Koszt: Oddzielne zwiedzanie skansenu lub dworu 4 zł/os., łączne zwiedzanie skansenu i dworu 6 zł/os., w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 4 zł opłata za lekcję od każdego ucznia.

KONTAKT: Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, tel. 54 284-27-92 lub 729 769 078

REZERWACJA LEKCJI od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.00 W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o zgłoszenie najpóźniej 1 dzień przed planowanymi zajęciami.

LEKCJE odbywają się we wtorki, środy, czwartki, między godziną 10.00 a 15.00

CZAS TRWANIA LEKCJI ok. 60-90 min.

LICZBA DZIECI jedna klasa – do 25 osób