Waldemar Dołęgowski (1940-1989)


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

Od 1 lipca 2010 r. w holu gmachu „Zbiorów Sztuki” prezentowana jest wystawa Waldemar Dołęgowski (1940-1989), zorganizowana z okazji 70. rocznicy urodzin włocławskiego artysty.

Ekspozycja przypomina malarstwo Waldemara Dołęgowskiego, którego głównym punktem zainteresowania była natura i jej piękno. Prace ciekawe nie tylko kolorystycznie, ale też technicznie stanowią interesujący przykład eksperymentów kompozycyjnych i plastycznych wykorzystujących piasek, wosk, drewno, kamyki.

Gościniec, 1978 r., technika mieszana, płótno, wł. MZKiD

Znany z projektów m.in. znaku graficznego Włocławskiej Fabryki Farb i Lakierów NOBILES czy sgrafitto z panoramą rodzinnego miasta w przejściu podziemnym we Włocławku artysta ukończył w 1965 r. z wyróżnieniem Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, broniąc dyplom w pracowni prof. Mariana Sigmunda.

Spichrz w Rakutowie – widok z okna, 1982 r., technika mieszana, płótno, wł. MZKiD

Był pedagogiem, projektantem, zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków Oddziału Krakowskiego, „Grupy Kujawskiej” oraz Związku Artystów „Polska Sztuka Użytkowa”. Czynnie uczestniczył w życiu artystycznym Włocławka, a o jego niezwykłej aktywności twórczej świadczą liczne, indywidualne wystawy.

Wystawa czynna do 5 września 2010 r.

Sponsor Muzeum