W poszukiwaniu kwiatu paproci


gdzie: , kiedy:

W dniu 26 czerwca 2011 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „W poszukiwaniu kwiatu paproci”.Tematem przewodnim festynu było przypomnienie dawnych zwyczajów praktykowanych w jedną z najkrótszych, a zarazem najradośniejszych nocy – w noc świętojańską. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim i Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin zaprezentowały widowiska „Sobótka” i „Na świętego Jana” pokazujące, że rozpalanie ognisk na skrzyżowaniach dróg, skakanie przez nie i przepędzanie bydła miało chronić przed czarami. Okładanie dachów chałup i drzwi łopianem miało chronić przed złem, a obwiązywanie się w pasie bylicą zapobiegało bólom krzyża. Zakładanie wianków z bylicy na szyje krów miało ochronić je przed urokami czarownic zabierającymi im mleko. Niezamężne kujawianki w noc świętojańską puszczały własnoręcznie wykonane wianki z lubczyku, rozmarynu, dziurawca, lawendy, melisy, szałwi, macierzanki i wróżyły z nich kiedy wyjdą za mąż. Powszechnie uważano, że do 24 czerwca nie wolno kąpać się, bo „św. Jan jeszcze wody nie ochrzcił”.

Fot. Ewa Jabłońska

Podczas imprezy wysłuchano wielu pieśni z ziemi kujawskiej i dobrzyńskiej w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Radość” z Radomic. Kapela ludowa „Kujawy” ze Sławska Wielkiego zagrała kujawiaki, oberki, mazurki i porwała nimi uczestników imprezy do tańca.

Jednocześnie przy warsztatach rzemieślniczych pracowali garncarz, kowal i plecionkarz. Pszczelarz przygotował pokaz wyrobu świec z wosku, nauczył dzieci skręcania świec. Twórczyni ludowa nauczyła dzieci i dorosłych wykonywania kwiatów z bibuły i wianków świętojańskich.

Na kiermaszu sztuki i rękodzieła ludowego można było nabyć haftowane serwety, obrusy, rzeźby w drewnie, szmaciane i drewniane zabawki, kosze wiklinowe, dzbanki z gliny, świeczniki kute w metalu, torebki, biżuterię i wiele innych unikatowych przedmiotów.

Na stoiskach z tradycyjną żywnością kupowano chleb, ciasta, pierogi, kluski ziemniaczane, miód, itp. „DELECTA” – sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce zapraszała na kawę zbożową.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Firmy DELECTA i Anwil Grupa Orlen
Delecta Anwil Grupa Orlen

Galeria Rozwiń Zwiń