VIII Ogólnopolskie Biennale Miniatury


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

W sali audiowizualnej Muzeum Etnograficznego we Włocławku prezentowana jest wystawa pokonkursowa VIII Ogólnopolskiego Biennale Miniatury uczniów szkół plastycznych organizowanego od 1994 roku przez Prywatną Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych we Włocławku.

„Miniatura tkacka jako forma wyrazu artystycznego jest bardzo młodym tworem, narodziła się zaledwie ćwierć wieku temu w Anglii. Szybko jednak znalazła swoich entuzjastów na całym świecie: na Węgrzech (Szombathely), we Włoszech, Francji (Angers), Meksyku i Polsce. Organizowane w tych krajach wystawy miniatur dają artystom i odbiorcom sztuki możliwość konfrontacji i obcowania z wrażliwością artystów – spojrzenia na świat ich oczami.

(…) Mały format jakim cechuje się miniatura (20x20x20 cm) mógłby wydawać się ograniczeniem dla młodych twórców. Jednak uczniowie szkół artystycznych wykazali się w tej edycji konkursu inwencją twórczą oraz pomysłowością w doborze materiałów i środków wyrazu.

 
 
Fot. Ewa Jabłońska

Mały format staje się wyzwaniem dla młodego twórcy, prowokuje go do poszukiwań, zmiany myślenia o przedmiocie i obserwacji świata. Tegoroczny konkurs miniatury cechuje wysoki i wyrównany poziom prac. Swoje młodzieńcze i świeże spojrzenie uczestnicy oddali w formach tkackich i rzeźbiarskich, wykorzystując bogatą paletę tworzyw, począwszy od tradycyjnych jak sznurek, wełna, papier poprzez drut, żyłkę, drewno kończąc na pleksi, folii czy metalu.

Biennale Miniatury we Włocławku jest świetną okazją do konfrontacji myśli twórczej różnych regionów Polski. Dzięki temu młodzi artyści mogą poszerzyć granice własnej twórczości.”
tekst mgr sztuki Magdalena Bezaj Majeranowska

Wystawa będzie czynna do 17 maja 2009 r.