Sybilla 2020. Włocławskie muzeum wyróżnione w prestiżowym konkursie!

Syb

Włocławskie muzeum otrzymało wyróżnienie w kategorii „Konserwacja i Ochrona Dziedzictwa Kultury” w konkursie Sybilla 2020. Wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” jest, od czasu jego pierwszej edycji w 1980 r., traktowane jako jedna z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Do 41. konkursu wpłynęło 167 zgłoszeń. Wyróżnieniami i nagrodami uhonorowanych zostało 17 instytucji muzealnych z całej Polski. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku znalazło się w tym zaszczytnym gronie jako jedyne z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jury doceniło w ten sposób zrealizowany w ubiegłym roku zadanie pt. Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada jedną z największych w Polsce kolekcji mebli tego typu z obu regionów. Były one ważnym elementem wyposażenia domostw chłopskich w XIX w. oraz 1 dekadzie XX w. a także cennym rekwizytem obrzędowy związanym z małżeństwem. W ramach projektu pracom konserwatorskim poddano 19 zabytkowych obiektów.

Tegoroczna gala laureatów konkursu odbyła się 22 września br. z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, prof. Piotra Glińskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

[MK]

Fot. B. Bajerski/NIMOZ