Wer

WYSTAWA CZASOWA „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”

gdzie: Muzeum Etnograficzne - kiedy 19.11 - 29.04.2022

Tematem wystawy jest droga oraz wędrówka i podróż realizowane na ziemiach polskich w XIX i 1. poł. XX w. przez niższe warstwy społeczne. Ekspozycja ukazuje wybrane aspekty wędrówki, związane z handlem, religijnością, rzemiosłem, ale też tułaczką, emigracją, a nawet śmiercią postrzeganą w kategoriach najdalszej, bezpowrotnej podróży. Wśród prezentowanych zabytków znajdują się przedmioty należące do tak różnych sfer kultury, jak ubiór i ekwipunek wędrowcy, transport, a nawet rozbójnictwo. Na wystawie zaakcentowane zostały także wątki związane z wierzeniami dotyczącymi progu, granicy, rozstajnych dróg oraz ze zwyczajami kolędniczymi, a także wyjątkową rolą „obcych” w społeczności wiejskiej — przede wszystkim wędrownych żebraków (dziadów). Ważną częścią ekspozycji są archiwalne fotografie ilustrujące prezentowane zagadnienia. Wystawie towarzyszy publikacja (komentarz wystawy), szerzej ukazująca tematykę drogi, wzbogacona ilustracjami i licznymi cytatami z pamiętników chłopskich.

Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6
Scenariusz i komisariat: Michał Kwiatkowski
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 20 listopada 2021 r. – 29 kwietnia 2022 r.