Sierpniowy festyn w Kłóbce

gdzie: , kiedy:

4 sierpnia 2013 r. na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”. Dwa główne wdowiska „Kujawianka w Europie” i „Jak to dawniej wesoło bywało”, prezentowane przez Zespół „Marynia” z Kłóbki i Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo mówiły o tym, że warto poznawać własne korzenie. Dzięki tym widowiskom uczestnicy festynu dowiedzieli się m. in. wielu ciekawych rzeczy na temat kujawskiej gwary, stroju ludowego, tradycyjnych tańców, zwyczajów kojarzenia par podczas zabaw podkoziołkowych i wielkanocnych, na temat zwyczajów żniwnych – „wyzwolin kosiarza”.

Na scenie wystąpił również Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” oraz Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”. Pokazały najbardziej charakterystyczne zabawy, tańce i pieśni kujawskie.

Występom zespołów towarzyszyły liczne pokazy, m. in. ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”. Poza tym przygotowane zostały pokazy dawnych rzemiosł, prac domowych, gospodarskich, degustacje oraz specjalne atrakcje dla dzieci, m. in. warsztaty wykonywania wiatraczków, drukowania wzorów na serwetkach, chodzenia na szczudłach, naukę kaligrafii.

Galeria Rozwiń Zwiń