Sierpniowy festyn folklorystyczny w Kłóbce

gdzie: , kiedy:

Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Od ziarenka do bochenka” w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zorganizowany 1 sierpnia 2010 roku przyciągnął wielką rzeszę sympatyków folkloru.

Impreza przybliżyła ogrom prac, wielki wysiłek i trud, jaki trzeba było niegdyś wykonać, by móc upiec chleb. Widowiska pt. „Rośnij chlebie” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Lubominianki’ z Lubomina oraz „Wieńcowe” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin przypomniały o wielkiej roli chleba w tradycji ludowej.

Odbył się pokaz żęcia kosą, wiązania snopków i ustawiania w sztygi. Zaprezentowano młócenie cepami i młocarnią „kastrą”, czyszczenie zboża szuflą i wialnią, produkcję mąki (ręcznie) na żarnach. Po raz pierwszy było można obserwować ustawianie wiatraka do pracy.

Zespół Folklorystyczny „Borucinianki” z Borucina oraz „Kapela Ludowa” z Osieka nad Wisłą porwały uczestników imprezy do tańca.

Ponadto w kuźni kowal kuł żelazo na gorąco, garncarz toczył naczynia na kole garncarskim, a plecionkarz wyplatał kosze wiklinowe.

Na kiermaszu towarzyszącym występom można było zakupić koronki, haftowane obrusy, serwetki, ozdoby z bibuły, słomy, wiklinowe kosze, rzeźbione świątki, naczynia z gliny, wyroby kowalstwa artystycznego, a na stoiskach spożywczych miód (również pitny), chleb orkiszowy, ciasto drożdżowe, sernik, pierogi i kluski ziemniaczane.

„DELECTA” – sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce częstował gości kawą zbożową.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Firmy DELECTA i Zakładów Azotowym Anwil Grupa Orlen

woj Delecta Anwil Grupa Orlen

Galeria Rozwiń Zwiń