Reszta jest tylko milczeniem


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

W gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 od 29 stycznia 2010 roku udostępniona dla zwiedzających jest wystawa znanej włocławskiej artystki Aleksandry Domanowskiej pt. „Reszta jest tylko milczeniem”.

Aleksandra Domanowska urodziła się w 1930 r. w Kowalu. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie podjęła studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Studiowała w pracowniach prof. Tymona Niesiołowskiego i prof. Stanisława Borysowskiego. W 1955 r. uzyskała dyplom w zakresie malarstwa. Zajmuje sie malarstwem, ceramiką, rysunkiem, grafiką, rzeźbą oraz tkaniną. Prace prezentowała na 18 wystawach indywidualnych i ponad 80 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie honorowana nagrodami i wyróżnieniami.
Artystka należała do Grupy Kujawskiej, a od 2009 roku do Nowej Grupy Kujawskiej. Przez 28 lat była nauczycielką Społecznego Ogniska Plastycznego.
Za swą działalność w dziedzinie kultury i sztuki została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 1996 r. Medalem Wojewody Włocławskiego Za zasługi.

„Reszta jest tylko milczeniem” to retrospektywna wystawa z okazji 55-lecia pracy artystycznej. Ekspozycja przypomina subtelne formy ceramiczne, z których Jubilatka jest znana, odsłania też po raz pierwszy w tak szerokim zakresie jej twórczość malarską i rysunkową operującą zarówno realizmem, jak i pełną odniesień symboliką.

Fot. Ewa Jabłońska

Ekspozycja, której motyw przewodni stanowią autoportrety artystki z lat 1952-2009 pokazuje szerokie spektrum tematów podejmowanych przez autorkę, jej spojrzenie na rzeczywistość i ludzi. Niejednokrotnie bardzo osobiste czy wręcz intymne prace pozwolą widzowi wejść w świat pamięci Aleksandry Domanowskiej, pamięci, na której silne piętno wycisnęła II wojna światowa znajdująca swe odbicie przede wszystkim w późnych dziełach włocławskiej artystki.

Fot. Ewa Jabłońska

Prezentowane formy ceramiczne, obrazy i rysunki pochodzą ze zbiorów Aleksandry Domanowskiej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wystawa jest okazją by poznać wiele dzieł nigdy wcześniej nieprezentowanych publicznie. Ekspozycji towarzyszy informator.

Lekcja muzealna prowadzona na ekspozycji:

  • „Twórczość Aleksandry Domanowskiej”
  • „Autoportret”

    Kontakt: Adam Zapora, tel. (0-54) 232-50-61, Dział Oświatowy, tel. (0-54) 232-30-01.

    Koszt lekcji: bilet wstepu – 2 zł od osoby + lekcja muzealna – 20 zł od grupy.

    Czas trwania wystawy: 29 stycznia – 28 lutego 2010 roku w Muzeum Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

    Sponsor Muzeum