Poplenerowa

POZNALIŚMY LAUREATÓW XXXIX PLENERU MALARSKIEGO!


gdzie: Muzeum Etnograficzne - kiedy 04.06 - 03.07.2022

4 czerwca 2022 r., w Muzeum Etnograficznego, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej, podczas której nastąpiło wręczenie nagród laureatom XXXIX PLENERU MALARSKIEGO Z CYKLU „WŁOCŁAWEK W MALARSTWIE I RYSUNKU” PT. „UJŚCIE ZGŁOWIĄCZKI”. 

Otwarcie wystawy poprzedziło posiedzenie komisji oceniającej prace wykonane na  plenerze malarskim.

Komisja zebrała się w składzie:

– Adam Zapora – przewodniczący komisji – historyk sztuki, kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,

– Jerzy Jabczyński – artysta plastyk, Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, 

– Józef Stolorz – artysta plastyk z Włocławka,

– Mariusz Konczalski – artysta plastyk, specjalista ds. plastycznych i wystaw w Centrum Kultury Browar B,

– Janusz Bisaga – artysta plastyk, instruktor artystyczny w Centrum Kultury Browar B,

– Kalina Ciesielska – sekretarz konkursu, artysta plastyk, adiunkt muzealny w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

W plenerze wzięły udział 133 osoby, z czego prace oddali wszyscy uczestnicy, w tym: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych nr 7, 10, 11, 14, 19, 23, Z. E. „Wiedza”, ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku, Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Cypriance, Szkoły Podstawowej im. Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach. Ponadto w plenerze uczestniczyła młodzież ze szkół średnich: I LO im. Ziemi Kujawskiej, II LO im. Mikołaja Kopernika, III LO im. Marii Konopnickiej, ZSK im. ks. Jana Długosza, z Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku oraz uczniowie Pracowni Plastycznej i Ogniska Artystycznego we Włocławku. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace nagrodzone i wyróżnione w czterech kategoriach wiekowych, wykonane różnymi technikami malarskimi, które przedstawiają widoki miasta Włocławka: fragment bulwarów, wieże bazyliki katedralnej, zabudowania ulicy Piwnej oraz panoramę z okolic ujścia Zgłowiączki do Wisły— widziane oczami młodych twórców.

Jury konkursu wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych — szkoła podstawowa klasy I–III, szkoła podstawowa klasy IV–VI, szkoła podstawowa klasy VII–VIII oraz szkoła średnia. Po wnikliwej analizie prac komisja postanowiła przyznać nagrody:

KATEGORIA WIEKOWA – SZKOŁA PODSTAWOWA, Klasy I–III

I miejsce – Raisa Bińkowska, rok urodzenia 2014, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

II miejsce – Lena Daroszewska, rok urodzenia 2013, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

III miejsce – Klara Duszczak, rok urodzenia 2015, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

Wyróżnienie – Lena Makowska, rok urodzenia 2014, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

Wyróżnienie – Łucja Skierkiewicz, rok urodzenia 2014, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

KATEGORIA WIEKOWA – SZKOŁA PODSTAWOWA, Klasy IV–VI 

I miejsce – Laura Varela-Łuczak, rok urodzenia 2011, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

II miejsce – Róża Lachowska, rok urodzenia 2010, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

III miejsce – Julia Gonstal, rok urodzenia 2009, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

III miejsce – Kalina Wawrzonkowska, rok urodzenia 2010, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

Wyróżnienie – Selena Wielgus, rok urodzenia 2011, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

Wyróżnienie – Julia Łaźniewska, rok urodzenia 2011, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Teofila Lenartowicza we Włocławku

Wyróżnienie – Zuzanna Głażewska, rok urodzenia 2010, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

KATEGORIA WIEKOWA – SZKOŁA PODSTAWOWA Klasy VII–VIII 

I miejsce – Szymon Kuczyński, rok urodzenia 2007, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim

II miejsce – Iga Tuszyńska, rok urodzenia 2007, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

III miejsce – Zuzanna Jarmuszewicz, rok urodzenia 2008, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Wyróżnienie – Justyna Jasińska, rok urodzenia 2008, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku

Wyróżnienie – Maja Bychowska, rok urodzenia 2008, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

KATEGORIA WIEKOWA – SZKOŁA ŚREDNIA 

I miejsce – Aleksandra Babis, rok urodzenia 2006, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

II miejsce – Maja Wiśniewska, rok urodzenia 2004, I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

III miejsce – Amelia Rębiałkowska, rok urodzenia 2005, Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Teatr „Nasz” 

Wyróżnienie – Lena Grześ, rok urodzenia 2006, I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Komisja brała pod uwagę wykonanie, ogólny wyraz plastyczny prac, nie stosując podziału na techniki. Postanowiono, że na wystawie poplenerowej oprócz prac nagrodzonych znajdą się także prace wytypowane dodatkowo przez jury spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu. 

PRACE WYRÓŻNIONE NA WYSTAWĘ 

Karolina Ciepiela, rok urodzenia 2008, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku

Oliwia Ciesielska, rok urodzenia 2006, I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Eliza Maciejewska, rok urodzenia 2005, I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Julia Szmajda, rok urodzenia 2006, I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Gabriela Małachowska, rok urodzenia 2012, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Kornelia Budziszewska, rok urodzenia 2014, Szkoła Podstawowa nr 10 im. 2 Armii Wojska Polskiego we Włocławku

Agata Olewińska, rok urodzenia 2014, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

Natalia Świątkowska, rok urodzenia 2013, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

Martyna Śmieszny, rok urodzenia 2010, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

Julia Popławska, rok urodzenia 2009, Prywatna Szkoła Podstawowa Z.E. „WIEDZA” we Włocławku

Maja Kalwasińska, rok urodzenia 2010, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Cypriance

Olga Dykczyńska, rok urodzenia 2006, III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku

Amelia Mądrzycka, rok urodzenia 2010, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku

Antoni Murawski, rok urodzenia 2014, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim

Nikodem Ręklewski, rok urodzenia 2009, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku

Hanna Szabłowska, rok urodzenia 2008, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku

Natalia Budzyńska, rok urodzenia 2006, Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku

Marta Bychowska, rok urodzenia 2005, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Jędrzej Pilip, rok urodzenia 2006, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Julia Fechner, rok urodzenia 2011, Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Jan Święcikowski, rok urodzenia 2014, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

Antoni Witczak, rok urodzenia 2010, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

Zofia Gębicka, rok urodzenia 2007, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

Izabela Ciesielska, rok urodzenia 2004, Pracownia Plastyczna Waldemar Biliński

Wystawa prezentowana jest do 3 lipca 2022 r. Zapraszamy!

Fot. Jarek Czerwiński