MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865-1945)


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:

Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego (1865-1945). Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić od nowa, kupując rzeźby przede wszystkim od mieszkańców Włocławka i Ciechocinka.

Po pierwszej monograficznej wystawie w muzeum we Włocławku w 1979 r. uzupełniono znacząco zbiór zakupami od córki rzeźbiarza Marii Fiszer i członków jego rodziny z Torunia. Na wystawie mającej charakter biograficzny znalazły się rzeźby figuralne. Wśród nich portretowe, rzeźby sakralne, niewielkie figurki animalistyczne. Dominują na wystawie przedmioty użytkowe – wazony, patery, przyciski na biurko. W większości tych rzeźb widoczna jest inspiracja secesją – w pozach nagich nimf, kobiet z rozwianymi włosami i przede wszystkim w ornamentyce czerpiącej motywy ze świata roślinnego czy sztuki Dalekiego Wschodu. Oprócz rzeźb na wystawie znajdują się malowane akwarelą i olejami pejzaże, rysunki, szkice Wacława Bębnowskiego. Biografię artysty ilustrują pamiątki – dokumenty i fotografie, na planszach znajduje się kalendarium najważniejszych zdarzeń z życia artysty.

W 2023 r., realizując plany wystawiennicze muzeum, w miejscu ekspozycji poświęconej Wacławowi Bębnowskiemu zostanie udostępniona „Kujawska galeria sztuki polskiej XIX i pocz. XX w.” Wystawę „Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865–1945)” można oglądać jeszcze do 20 sierpnia 2023 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w godzinach otwarcia muzeum, by po raz ostatni spotkać się z monograficzną prezentacją sylwetki Wacława Bębnowskiego.

 

Multimedia:

Skip to content