KONKURS TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE CZASOWEJ „NIKIFOR” — PYTANIE NR 3

Zbiory Sztuki
2022-11-23

Gratulujemy Pani Oliwii, która poprawnie odpowiedziała jako pierwsza na zeszłotygodniowe pytanie, że Nikifor był artystą malującym głównie akwarelami.

Nikifor malował najczęściej akwarelami, niekiedy temperą, farbami olejnymi, pod koniec życia kredkami. Nigdy w życiu nie malował na sztalugach, nie miał palety. Pracował w charakterystyczny sposób. Zaczynał od rysunku konturowego, precyzyjnie szkicował wszystko, czym chciał zapełnić przestrzeń. Następnie nakładał kolory. Kiedy farby wyschły kładł drugą warstwę. Na koniec podkreślał ciemnymi liniami kontury, aby wyostrzyć i oddzielić od siebie poszczególne elementy. Używał charakterystycznych zestawień barwnych — złamanych zieleni, brązów, szarości, błękitów, żółcieni i fioletów. Jego niezwykłe dzieła tworzone na kawałkach tektury, papierze czy okładkach zeszytów, często ujęte w autorskie ramki ze szpatułek lub kartonu, to malarskie opisy otaczającego go świata, autoportrety, widoki Krynicy, cerkwi, a także scen we wnętrzach. Doceniany był za bezbłędne wyczucie koloru, swobodę rysunku i niezwykłą szczerość wyrazu. Ten niesłychanie płodny artysta stworzył niemal czterdzieści tysięcy dzieł.

Pytanie 3
Do jakiego nurtu sztuki zaliczany jest Epifaniusz Drowniak?

Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres e-mail: konkursmzkid@gmail.com (w tytule prosimy podać nazwę konkursu). Każda pierwsza prawidłowo udzielona odpowiedź zostanie nagrodzona. Osoba, która uzyska największą liczbę poprawnych odpowiedzi otrzyma
nagrodę główną — album „ZAGAJEWSKI RZEŹBA/ SCULPTURE”.

Wystawa została przedłużona do 4 grudnia 2022 r. Zachęcamy do jej zwiedzania, więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.muzeum.wloclawek.pl.