Dw

Pięć lat minęło…


gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 29.05.2020

 

Otwarcie Dworu W Kłóbce 2015.05.29

Otwarcie dworu w Kłóbce. 29 maja 2015 r.

Dokładnie pięć lat temu – 29 maja 2015 r. został udostępniony zwiedzającym dwór Orpiszewskich w Kujawsko Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Zanim do tego doszło w 2012 r., po wcześniej wykonanych pracach projektowych, rozpoczęto odbudowę zdewastowanej architektury. Adaptacja wnętrz została przeprowadzona według wskazań uzyskanych w wywiadzie z jego ostatnią przed wojną właścicielką – Antoniną Orpiszewską. W parterowej części odtworzono układ wnętrz, przywrócono ich pierwotne funkcje oraz wyposażono każde z pomieszczeń w zabytkowe meble, sprzęty, dzieła sztuki pochodzące z dworu w Kłóbce i z okolicznych siedzib ziemiańskich, a gromadzone od 1945 r. w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. W skrzydle dworu, które dobudowała Maria z Wodzińskich Orpiszewska urządzono ekspozycję stałą jej poświęconą, w której znalazły się pamiątki, prace rysunkowe i malarskie, stanowiące fragment jej twórczości i ilustrujące drogę życiową.

Od udostepnienia dworu gościli w nim poza turystami także członkowie rodziny Orpiszewskich z Polski i z zagranicy, miłośnicy Chopina i specjaliści zajmujący się kulturą , historią ziemiaństwa polskiego, poeci, malarze. Odbywały się w dworze koncerty, w tym cyklicznie „Wieczór pod lipą”, spotkania twórców, muzealników, powstawały materiały filmowe m.in. program z polskimi kolędami. Nie zabrakło też dowodów uznania za odbudowę i wyposażenie dworu.

Fot.2

Realizacja filmu TVP Bydgoszcz pt. „W kujawskim dworku czyli kolędy w Kłóbce”, listopad 2015 r.

 

Fot.3 (1)

VI wieczór pod lipą , koncert pt. „Adam Palma. Od Chopina do funky”, 10 sierpnia 2019 r.

Każdego roku wnętrza dworskie z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy przybierały świąteczny wystrój, ale też ze zmianami pór roku w wyposażeniu pojawiały się stosowne akcenty.

Fot.4 (2)

Aranżacja stołu wielkanocnego, 2016 r.

Od otwarcia dworu przybyło w nim eksponatów, wśród nich także fotografii czy pamiątek ofiarowanych przez rodzinę Orpiszewskich. Zarówno wnętrza ukazujące siedzibę ich rodu, jak i ekspozycja poświęcona Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej mogą nadal być uzupełniane. Mam przekonanie, że jeszcze wiele dokumentów, fotografii znajduje się w zbiorach prywatnych. Potwierdzeniem może być zakup do kolekcji MZKiD w 2016 r. m. in. korespondencji Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej.

Krystyna Kotula

Fot.5 (1)

Realizacja nagrania koncertu pt. „Nie ma jak u mamy”, 19 maja 2020 r. Emisja koncertu 31 maja 2020 r. na antenie TVP1 (godz. 16.05) i TVP Polonia (godz. 21.45)