PASTERZE NA BACHORZY


gdzie: , kiedy:

30 czerwca 2013 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Pasterze na Bachorzy”.Zespół Folklorystyczny „Smólnik” zaprezentował widowisko „Król Pasterzy” – jeden z ciekawszych zwyczajów związanych z pierwszym wiosennym wypasem bydła – wybieranie z grona pasterzy najlepszej pary – Króla i Królowej. Zwyczaj popularny był na Kujawach na przełomie XVIII i XIX w. W dniu Zielonych Świątek urządzano konkurs, kto pierwszy przypędzi swoje trzody na pastwisko. Z wygraną związane były liczne przywileje, np. prezenty, możliwość rozstrzygania sporów, przewodzenia uroczystościom rodzinnych, obrzędom.

Na scenie wystąpiła również Grupa Młodzieżowa Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie” w widowisku „Zaloty w tańcu”, Kapela „Na Ksebkę” oraz solistka Danuta Kaczmarek.

Występom przy karczmie towarzyszyły pokazy zajęć domowych – wyrobu masła, tłoczenia oleju, prania, maglowania, drukowania wzorów na serwetkach, otłukiwania kaszy, mielenia mąki oraz rzemieślniczych – kowalskich, garncarskich. Dzieci uczestniczyły w warsztatach wyplatania wianków z polnych kwiatów, nauce kaligrafii i chodzenia na szczudłach.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego kujawskiego jadła przyciągały kramy z haftowanymi i koronkowymi obrusami, rzeźbionymi świątkami, koszami z wikliny, naczyniami z gliny, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, słomy oraz z żurkiem, czarniną, kluskami ziemniaczanymi, pierogami, ciastem drożdżowym, itp.

Galeria Rozwiń Zwiń