niedzielabalia

OSTATNIE SPOTKANIE Z KUSTOSZEM NA WYSTAWIE „KĄPIEL W BALII…”


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 16.10.2016 , godzina: 12:00

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na „Niedzielę z kustoszem”, która odbędzie się 16 października o godz. 12:00 na wystawie czasowej pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”, prezentowanej w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwar im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6. Będzie to drugie spotkanie poświęcone zagadnieniom dotyczącym dbałości o czystość i zdrowie w okresie od końca XIX w. do l. 50. XX w.

Autorka wystawy – Dorota Kalinowska – opowie o nie najlepszych warunkach sanitarnych, w jakich żyli mieszkańcy wsi minionych czasów i co było tego przyczyną oraz o skutkach zaniedbywania higieny. Będzie można też dowiedzieć się, w jaki sposób radzono sobie z brudem bez środków czystości przy pomocy naturalnych metod, np. piorąc w ługu. Przybliży także trudny temat związany z początkami wdrażania zasad higienicznych.   

Podczas  zwiedzania wystawy będzie można obejrzeć tradycyjne sprzęty związane z utrzymaniem higieny, np. kijanki do prania, balie drewniane klepkowe oraz cynkowe, wyżymaczki, różne typy żelazek (jednopłytowe, na węgiel, na duszę, do prasowania koronek), pralki ręczne, maglownice i wiele interesujących, dziś już nieużywanych przedmiotów.

Osoby nieznające dawnych sprzętów związanych z utrzymaniem higieny, będą mogły spróbować swoich sił przy maglownicy czy tarze do prania. 

Niedziela z kustoszem to czas, w którym można będzie podzielić się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z przeszłości, gdy nie było wody w kranach, odkurzaczy i łazienek.

Koszt oprowadzenia po ekspozycji czasowej zawarty jest w cenie biletu wstępu do Muzeum i daje również możliwość samodzielnego zwiedzenia ekspozycji stałej.

Bilet normalny – 7 zł

Bilet ulgowy – 5 zł