Chleb

OSTATNI W SEZONIE FESTYN FOLKLORYSTYCZNY ZA NAMI!


gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 08.09.2019

Tematem przewodnim ostatniego w tym sezonie festynu folklorystycznego z cyklu „Z życia dawnej wsi” był chleb. Proces przygotowywania pieczywa był procesem niezwykłym, obwarowanym licznymi przepisami, co wolno, a czego nie, naszpikowanym zaklęciami magicznymi. Wypiek chleba uważano za jedną z ważnych prac w gospodarstwie, zamożniejsi piekli go raz na tydzień, biedni, co dwa tygodnie i rzadziej. Podczas niedzielnej imprezy na skansenowskiej scenie mogliśmy podziwiać widowisko „Pieczenie chleba” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z gminy Boniewo, a także Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” oraz „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego w repertuarze „Zabaw i tańców dziecięcych na Kujawach” oraz pieśni kujawskich.  Atrakcją nawiązującą do tematu imprezy był pokazy czyszczenia i obróbki zboża, uruchomienie wiatraka „koźlaka” oraz warsztaty wyrobu i wypieku podpłomyków.

Ponadto uczestnicy festynu mieli okazję wziąć udział w pokazie suszenia owoców, produkcji oleju, wyrobu masła oraz prac rzemieślniczych, a dzieci w malowaniu magnesów z masy solnej.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, obrazami, ozdobami z bibuły oraz ze swojskim jadłem.

Poniżej znajdą Państwo fotorelację z imprezy. 

Fot. Jarosław Czerwiński