Kowaledukacja

OFERTA EDUKACYJNA TOWARZYSZĄCA WYSTAWIE „W KUŹNI ANDRZEJA SCHMIDTA”


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 07.05 - 12.09.2019

LEKCJA MUZEALNA

– „Ginące zawody. Tajemnice kowalstwa”

W ofercie edukacyjnej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej znajdziecie Państwo stałą propozycję lekcji muzealnej poświęconej dawnym rzemiosłom wiejskim. W związku z wystawą czasową „W kuźni Andrzeja Schmidta” proponujemy lekcję muzealną dotyczącą kowalstwa. Z zawodem kowala łączy się wiele ciekawych zagadnień związanych ze sposobem pracy, narzędziami oraz technikami zdobienia wyrobów metalowych. Kowal był jednak postrzegany nie tylko jako zwykły rzemieślnik. Nauka zawodu prowadząca od ucznia do mistrza sprzyjała poznawaniu świata i ludzi spoza najbliższego otoczenia. Większość kowali znała tajniki leczenia zwierząt oraz ludzi. Umiejętność kształtowania twardego żelaza kojarzono z nadludzką siłą, a poskromienie ognia często zyskiwało dla postronnych wymiar magiczny. Wiejska kuźnia była dla lokalnej społeczności centrum świata, miejscem spotkań, wymiany informacji. O tych oraz innych ciekawostkach związanych z kowalstwem opowiemy podczas lekcji muzealnej. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic kowalstwa.

Prowadzący: Michał Kwiatkowski, tel. 54 232 30 01, e-mail: m.kwiatkowski@muzeum.wloclawek.pl

Koszt: bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 30 zł od grupy(lekcja muzealna połączona z prezentacją multimedialną)

WARSZTATY EDUKACYJNE

– „Latarenka”

Spotkanie z twórczością Andrzeja Schmidta stanowić będzie doskonałą okazję do zapoznania się z tematyką kowalstwa i rzemiosła artystycznego. Podczas warsztatów wykonamy latarenkę z czarnego szablonu imitującego żeliwo, wszystkie okienka przyozdobimy bibułą, tak aby latarnia miała charakter witrażu, w którym każdy z boków będzie przedstawiał narzędzie pracy kowala. Warsztaty „Latarenka” będą wspaniałą formą nauki przez zabawę!

Prowadząca:Kalina Ciesielska, tel. 54 232 30 01, e-mail: k.ciesielska@muzeum.wloclawek.pl

Koszt: bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 6 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach

– „Zabawka ludowa”

Spotkanie będzie dobrą okazją do poznania, jakimi zabawkami bawili się nasi przodkowie, skąd czerpali pomysły do ich stworzenia, kto i z czego je wykonywał. W części warsztatowej przygotujemy zabawki inspirowane dawnym wzornictwem ludowym oraz jednym z najważniejszych rzemiosł – kowalstwem.

Prowadząca: Beata Wąsik, tel. 54 232 30 01, e-mail: b.wasik@muzeum.wloclawek.pl

Koszt: bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 8 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach

Informacje ogólne:

Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

Zajęcia odbywają się we: wtorki, środy i czwartki, w godzinach 10.00–15.00

Czas trwania: lekcji muzealnej – 45 min., warsztatów – 60–90 min.

Maksymalna liczba osób: 25 (jedna klasa)

Rezerwacja terminu: przynajmniej na dwa dni przed terminem realizacji

W przypadku rezygnacji prosimy o informację najpóźniej jeden dzień przed planowanymi zajęciami.