higiena

OFERTA EDUKACYJNA TOWARZYSZĄCA WYSTAWIE CZASOWEJ „KĄPIEL W BALII…”

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy:

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z oferty zajęć edukacyjnych prowadzonych na wystawie czasowej pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Zajęcia skierowane są do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE:

JAK TO DAWNIEJ Z MYCIEM BYWAŁO? — czyli zabiegi higieniczne naszych przodków

Zajęcia z wykorzystaniem aktywności ucznia w oparciu o wystawę czasową „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Pogadanka na temat, jak nasi przodkowie radzili sobie
z takimi czynnościami, jak pranie, prasowanie, jak dbali o higienę osobistą i o czystość
w izbie wiejskiej; prezentacja zasad działania niektórych urządzeń domowych. Podsumowaniem zajęć będzie wypełnienie karty zadań przez uczestnika.

Koszt: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 3 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach.

Prowadzenie: Ewa Jabłońska; edukacja@muzeum.wloclawek.pl, tel. 54 232 30 01.

Z MYDŁEM ZA PAN BRAT! — HISTORIA MYDŁA

Co to jest mydło? — budowa i właściwości. Czy mydło znane było dawniej? Dlaczego mydło myje? Jak  powstaje piana? To tylko wybrane pytania, na które odpowiemy, szukając rozwiązań na ekspozycji czasowej pn. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Zajęcia zakończymy zabawą — malowaniem pianą, bowiem bańki mydlane staną się głównym elementem naszych działań plastycznych.

Koszt: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 3 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach.

Prowadzenie: Ewa Jabłońska; edukacja@muzeum.wloclawek.pl, tel. 54 232 30 01.

LEKCJE MUZEALNE:

BEZ MYDŁA, WANNY I ŚWIATŁA (lekcja skierowana dla grup przedszkolnych oraz klas I-III)

Czy dawniej było czysto? W domach naszych pradziadków, gdy nie było bieżącej wody, światła i nie znano mydła, ani pralek automatycznych dbanie o czystość było trudne. Wiele niezbędnych sprzętów potrzebnych do zachowania higieny zastępowano bardzo prostymi urządzeniami. Jak wyglądały, jak się nazywały i do czego służyły dowiecie się zwiedzając wystawę „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.

Koszt: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 20 zł opłata od grupy.

JAK RODZIŁA SIĘ HIGIENA (lekcja skierowana dla uczniów klas IV–VI, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazalnych)

Jeszcze nie tak dawno brakowało w domach łazienek, bieżącej wody, pralek automatycznych, mydeł, proszków do prania itp. Mycie i pranie odbywało się w baliach lub miskach, wyłącznie przy pomocy naturalnych środków myjących. W związku z tym ludzie i ich najbliższe otoczenie było brudne i szerzyły się choroby. Pod koniec XIX wieku lekarze rozpoczęli długo trwającą „walkę” o czystość ciał i mieszkań. O jej przebiegu dowiecie się podczas lekcji muzealnej.

Prowadzenie: Dorota Kalinowska; kalinowskamzkid@op.pl, tel. 54 232 30 01.

Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Zajęcia odbywają się do 27 października, od wtorku do czwartku, w godzinach od 10:00 do 14:00 w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela Dział Edukacji i Promocji, tel. 054 232 30 01.

Pełną ofertę zajęć edukacyjnych prowadzonych w Muzeum Etnograficznym znajdą Państwo na stronie: http://muzeum.wloclawek.pl/serwis/edukacja/muzeum-etnograficzne/