Sport1

OBRAZ SPORTOWCA W MEDALIERSTWIE


gdzie: Zbiory Sztuki - kiedy 17.11 - 14.01.2018

„Obraz sportowca w medalierstwie” to tytuł najnowszej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, którą można oglądać od 17 listopada 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

Prezentowana ekspozycja jest okazją do zapoznania się z częścią bogatej kolekcji medalierskiej zgromadzonej w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, przedstawionej w ujęciu tematycznym. Trzon ekspozycji składać się będzie dwóch grup obiektów, połączonych tytułem wystawy, a różnych pod względem formy, funkcji i ujęcia prezentowanego modelu. W pierwszej części pokazane zostaną medale nagrodowe i pamiątkowe, głównie sprzed 1939 roku. Obiekty te, na jednej ze stron, przedstawiają postacie sportowców konkretnej dyscypliny, ujęte w ruchu, pełne dynamiki, skoncentrowane i skupione na osiągnięciu najlepszego wyniku. Płaski modelunek i uboga faktura pola medalu przykuwa uwagę do postaci sportowca w konwencji realistycznej. O dacie zawodów i zajętym miejscu informował wygrawerowany napis, otoczony często wieńcem lub gałązką lauru. Medale nagrodowe, wykonywane przez zakłady rzemieślnicze, na które po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, istniało znaczne zapotrzebowanie, wykonywano najczęściej z brązu i białego metalu. Stopy tego rodzaju z czasem w naturalny sposób patynowały, nadając krążkom pewnej szlachetności. Ich produkcja stanowiła często dla wielu zakładów grawerskich podstawę egzystencji. Wśród prezentowanych na wystawie prac znajdują się m.in. obiekty wykonane w „Pierwszej Krajowej Fabryce Medali i Nagród Sportowych” Adama Nagalskiego z Warszawy (1862–1944). Od 1937 r. Mennica Państwowa w Warszawie zaczęła bić sportowe medale nagrodowe, stając się tym samym poważnym konkurentem dla firm prywatnych.

Druga część wystawy, zgoła odmienna, w sposób dokumentacyjny przedstawi portrety współczesnych polskich sportowców, lane w brązie, dłuta włocławskiego artysty Wita Płażewskiego. Był on artystą wszechstronnym, niestroniącym od małych form rzeźbiarskich, co w połączeniu z osobistą pasją sportem, głównie siatkówką, którą czynnie uprawiał i promował we Włocławku, zaowocowało cyklem kilkudziesięciu prac poświęconych sportowcom różnych dyscyplin.

Marian Cieślak

W galerii poniżej znajdą Państwo zdjęcia z wystawy.

Galeria Rozwiń Zwiń