Rynek

OBIEKT TYGODNIA – Wspomnienie Zielonego Rynku


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 27.07 - 02.08.2020
Fot.01

Antoni Bisaga w swojej pracowni przy kompozycji „Wspominam Zielony Rynek”.

Kompozycja rzeźbiarska Wspominam Zielony Rynek wykonana w l. 2006-2010 przez Antoniego Bisagę w szczególny sposób opisuje plac targowy istniejący we Włocławku do początku lat 80. XX wieku. Na obrotowej płycie otoczonej lustrami znajdują się gęsto ustawione gliniane figurki ludzi, zwierząt, drobiazgowo opracowane przedmioty typowe dla targowiska – wóz konny, skrzynki, worki ze zbożem czy z mąką, waga szalkowa, butelki, owoce, warzywa. Są też elementy infrastruktury – pompa, kosze na śmieci, tablica ogłoszeń. Zarówno gestykulujący ludzie o charakterystycznych twarzach, jak i przedmioty opracowane są z uwzględnieniem najdrobniejszych detali – od lampy na wozie, zawartości koszyków po muchę na pokrywie kosza na śmieci.

Fragmenty kompozycji „Wspominam Zielony Rynek” , ceramika, płyta pilśniowa, lustra, wym.: 30 x112 cm

Poza realiami twórca pokazuje też klimat tego miejsca – po placu targowym przechadzają się rodziny z dziećmi, pobyt umila kapela muzykantów z solistką w stroju ludowym, jest kwiaciarka, kobieta zwijająca motek wełny przy stojaku z tkaninami, wsparty na kulach chromy sprzedawca gołębi i zmęczony mężczyzna, śpiący na furmance. Na tablicy ogłoszeń „REGULAMIN TARGOWISKA CENY:” rzeźbiarz zamiast tychże umieścił odręcznie napisany tekst: ”życie jest piękne dajcie mi sznur”. Taki zapisek zapamiętał spośród zamieszczanych tam przez mieszkańców Włocławka (poza cenami produktów), pisanych kredą najczęściej niecenzuralnych wyrazów, wierszyków, skarg na władzę. W twórczości Antoniego Bisagi widoczna jest zaobserwowana rzeczywistość, często nawet w prozaicznych, rodzajowych tematach pojawiają się też symbole, metafory dające widzom asumpt do interpretacji. W tym przypadku Antoni Bisaga, jako baczny obserwator tego, co go otaczało na Zielonym Rynku, utrwalił w nieco ironiczny, a jednocześnie przyjazny sposób charaktery poszczególnych postaci, a jednocześnie znakomicie oddał klimat codziennego życia we Włocławku, zapamiętany z lat 60. XX w.

Fot.09

Zielony Rynek, ok. 1914 r.

Fot.10

Zielony Rynek l. 70. XX w.

Targowisko na Zielony Rynku (w l. 1918-1945 Pl. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego) zajmowało jego północno-wschodnią część. Od 1922 r. stała na nim drewniana hala wybudowana według projektu Władysława Kwapiszewskiego (między ulicami Targową i Związków Zawodowych), rozebrana na początku lat 80.XX w.). Przy niej parkowały furmanki z płodami rolnymi, skupiło się życie Włocławian w dni targowe. Tu do czasu przeniesienia straganów i handlu na ulicę Zamczą, robili zakupy, pili piwo, załatwiali szemrane interesy, mogli też posłuchać występów kapeli.

Zielony Rynek l. 80. XX w.

Kompozycja rzeźbiarska Wspominam Zielony Rynek została przekazana przez jej autora w darze do zbiorów MZKiD w marcu 2020 r. 10 lat temu była pierwszy raz eksponowana w muzeum na wystawie retrospektywnej „Antoni Bisaga. Remanent twórczości anno domini 2010”. Obecnie w roku obchodów 80. rocznicy urodzin Antoniego Bisagi można ją ponownie oglądać w holu gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej.

[KK]