niedzielazobrazem

NIEDZIELA Z KUSTOSZEM I… TWÓRCZOŚCIĄ ALFONSA MATUSZKIEWICZA


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 05.03.2017 , godzina: 12:00

Do kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku pod koniec ubiegłego roku zakupiono wyjątkowe dzieło – obraz Alfonsa Matuszkiewicza pt.  „Widok katedry w świetle księżyca” z ok. 1853 r.  Jest to jedna z najstarszych panoram malarskich Włocławka ukazująca zabytkowe budowle w ich wcześniejszych kształtach. Na obrazie widoczna jest nie tylko katedra sprzed regotycyzacji, ale także fragment skrzydła pałacu biskupiego przed przebudową, drewniany most na Zgłowiączce czy budynki kanonii włocławskiej. Poza walorami ikonograficznymi płótno jest ciekawym przykładem polskiego malarstwa pejzażowego z połowy XIX wieku, popularyzującego miasta i ich zabytki oraz wyjątkowym przykładem w dorobku A. Matuszkiewicza.

Matuszkiewicz (1822–1876) – warszawski malarz, litograf i fotograf jest autorem cyklu rysunków z natury ukazujących widoki Włocławka z drugiego brzegu Wisły, znad Zgłowiączki czy w kierunku Szpetala. Niektóre z tych powstałych ok. 1853 r. prac stały się podstawą do grafik, drukowane w czasopismach weszły do kanonu najbardziej znanych panoram miasta. Także zakupiony obraz ma swój pierwowzór. Jest nim gwasz znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie ukazujący w nieco węższym kadrze nocny widok na katedrę od strony ujścia rzeki Zgłowiączki.

W czasie niedzielnego spotkania pierwszy raz obraz A. Matuszkiewicza zostanie zaprezentowany szerszej publiczności. Kustosze Działu Sztuki –Krystyna Kotula i Adam Zapora uzupełnią pokaz obrazu o prezentację widoków miasta do poł. XIX w., omówią sylwetkę autora obrazu i zaprezentują ocenę artystyczną „Widoku katedry w świetle księżyca”.

Krystyna Kotula

Koszt oprowadzenia po ekspozycji czasowej zawarty jest w cenie biletu wstępu do Muzeum i daje również możliwość samodzielnego zwiedzenia ekspozycji stałej.

Bilet normalny – 7 zł

Bilet ulgowy – 5 zł