„Nie tylko rolą żyli” – festyn w Kłóbce

gdzie: , kiedy:

W dniu 27 czerwca 2010 r. odbył się w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Nie tylko rolą żyli”.

Imprezę rozpoczął koncert wykonywany na Carillonie – jednym z najpotężniejszych instrumentów muzycznych na świecie.

Festyn przyciągnął wielką liczbę miłośników folkloru, którzy dowiedzieli się wiele na temat Ochotniczych Straży Pożarnych, ich roli w walce z niszczącą plagą pożarów oraz w życiu społecznym mieszkańców wsi. Główne widowisko pt. „Czy z chłopoka można zrobić strażoka?” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Lubominianki” z Lubomina opowiedziane zostało w sposób humorystyczny, z użyciem gwary kujawskiej. Oprócz „Lubominianek” na scenie pojawiły się dwie orkiestry dęte: Ochotniczej Straży Pożarnej z Kruszyna i Brzeskiego Centrum Kultury z Brześcia Kujawskiego oraz dwa Zespoły Folklorystyczne: „Smólnik” i „Kruszynioki”. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłóbce przygotowali pokaz pracy dawnego sprzętu pożarniczego.

W skansenie zaprezentowali się rzemieślnicy: kowal, garncarz, plecionkarka. Przypomniane zostały dawne umiejętności, jak: drukowanie tkanin, korowanie bali drewna, itd. Można było zapoznać się z pracą olejarza, a także przyjrzeć sie dłubaniu przedmiotów z drewna.

Jak co roku swoje stragany otworzyli wytwórcy koronek, serwetek, „cudeniek” z bibułki, słomy, wiklinowych koszy, rzeźbionych świątków, glinianych garnków, biżuterii, czy przedmiotów wyczarowanych z żelaza. Nie zabrakło miodu (również pitnego), chleba orkiszowego, ciast, pierogów i klusek ziemniaczanych.

Swoimi produktami poczęstowała gości „DELECTA” – sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sponsor Muzeum

Galeria Rozwiń Zwiń