Wystawa-Nie-tylko-Chusty,-2015.09

NIE TYLKO CHUSTY. TRADYCJE LUDOWYCH OKRYĆ KOBIECYCH

gdzie: Muzeum Etnograficzne - kiedy 04.09 - 06.12.2015

Od 4 września 2015 r. w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 otwarta jest wystawa czasowa „Nie tylko chusty. Tradycje ludowych okryć kobiecych”. Ekspozycja przybliża jeden z elementów stroju ludowego, jakim są wszelkie okrycia głowy i ramion, noszone od połowy XIX w. do współczesności, w wybranych regionach Polski lub przez określone grupy etniczne.

Wśród zgromadzonych obiektów można obejrzeć różnorodne chusteczki na głowę, chusty naramienne, zapaski na odziew, rańtuchy. Zasługują one na szczególną uwagę, gdyż swoim pochodzeniem wpisują się w historię mody damskiej, niezależnie od epoki czy przynależności do stanu społecznego. Ten element damskiej garderoby, służący do przykrycia głowy czy otulenia ramion posiada niezwykle ciekawe wątki związane z nazewnictwem, wzornictwem czy z użytymi tkaninami.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz własnych.

Scenariusz i komisariat wystawy: Dorota Kalinowska

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Miejsce i termin ekspozycji: sala wystaw czasowych, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, 4.09.–6.12.2015 r.

OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:

Lekcja muzealna na wystawie czasowej

Lekcja muzealna prowadzona na wystawie czasowej „Nie tylko chusty. Tradycje ludowych okryć kobiecych” przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych. Jej celem jest przybliżenie zagadnienia dotyczącego tradycyjnych okryć kobiecych, zarówno głowy, jak i ramion. W stroju ludowym obowiązkowe było nakrywanie głowy przez mężatki, natomiast panny stroiły ją głównie z okazji świąt. Niezależnie od pory roku, kobiety okrywały sylwetkę chustami, zapaskami, płóciennymi płachtami. Wśród wszystkich okryć istnieje ogromna różnorodność widoczna w gatunkach tkanin, kolorach, wzorach, sposobach wiązania i noszenia. Moda na określone formy zmienia się wraz z regionem lub grupą etniczną. Podczas lekcji słuchacze zapoznają się z tradycyjnym elementem stroju, jego nazwą, charakterystycznymi kolorami, motywami zdobień i funkcją jaką pełnił.

Koszt: 20 zł od grupy + bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny)

Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01

Warsztaty plastyczne pt. „Moda na ludowo”

Istnieje możliwość zamówienia realizacji zajęć warsztatowych dla grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych – wykonywanie tradycyjnych nakryć głowy kobiecych i męskich.

Koszt: bilet wstępu 3 zł + 4 zł od osoby za udział w warsztatach

Prowadzenie: Dorota Kalinowska i Ewa Jabłońska Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach.

Zajęcia odbywają się od wtorku do czwartku, w godzinach od 10.00 do 13.30. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Organizatorzy zapewniają materiały.

Galeria Rozwiń Zwiń