NALIJ ŻURU WE DWOJAKI

gdzie: , kiedy:

8 września 2013 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył sie festyn folklorystyczny z cyklu „Pielęgnujemy kulinarne tradycje regionu” pt. „Nalij żuru we dwojaki”. Teatr Obrzędowy „Borowioki” z Babiaka i Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo zaprezentowały widowiska dotyczące kujawskiej kuchni – przygotowywanie posiłków, przetwórstwo, gromadzenie zapasów na zimę oraz dawny sposób pieczenia chleba i zwyczaje z tym związane. Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka „okrasił” wszystko kujawskimi melodiami, pieśniami i tańcami.

Skansen tętnił życiem dzięki licznym pokazom, m.in. szatkowania kapusty, tłoczenia oleju, młócenia i czyszczenia zboża, mielenia mąki, toczenia naczyń na kole garncarskim, kucia żelaza na gorąco oraz ustawiania do pracy wiatraka – „koźlaka”. Dzieci zaproszono na warsztaty lepienia figurek z ciasta chlebowego. Na pierwszych uczestników imprezy czekała degustacja żuru kujawskiego. Ciekawie prezentowały się stoiska ze sztuką ludową, rękodziełem oraz swojskim jadłem.

Galeria Rozwiń Zwiń