11d

Muzyczne pogranicze kultur w skansenie w Kłóbce

gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 13.08 - 14.08.2015

2 sierpnia w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się drugi w tym sezonie festyn folklorystyczny z cyklu Z życia dawnej wsi pt. Muzyczne pogranicze kultur.

Na imprezie można było posłuchać różnych gatunków muzyki – kujawskiej, żydowskiej i podwórkowej. Chcieliśmy w ten sposób pokazać atmosferę i różnorodność kulturową polskiej prowincji, którą zamieszkiwały odrębne grupy społeczne, narodowe i wyznaniowe, wyróżniające się m.in. własną obyczajowością i charakterem uprawianej muzyki. W małych miasteczkach i wsiach specjalny klimat nadawały miejscowe kapele, samodzielni grajkowie i śpiewacy, których muzyka towarzyszyła w codzienności i od święta.

Muzykę kujawską zaprezentowały: Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” działający przy Radziejowskim Domu Kultury, laureat licznych festiwali folklorystycznych oraz Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic, laureatka w 2014 roku Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. Zespół wykonał typowe kujawskie pieśni i melodie wzbogacone układami choreograficznymi, a solistka ludowa przyśpiewki, jakimi podczas uroczystości rodzinnych popisywały się uzdolnione wokalnie śpiewaczki.

Żywiołowy występ członków Towarzystwa Kulturalnego z Brześcia Kujawskiego przybliżył piosenki i humor żydowski charakterystyczny dla dawnych kapel żydowskich, które od wieków przygrywały w wiejskich karczmach, dworach i miasteczkach. Zespół zaśpiewał m.in. takie utwory: „Tak jak malował Pan Chagall”, „Austeria” i „Shalom Aleichem”.

Po raz pierwszy w skansenie w Kłóbce zagościła włocławska „Kapela z Szaconkiem”, która zafundowała uczestnikom imprezy wyjątkową muzyczną podróż uliczkami starego Lwowa, Wilna i Warszawy. Podczas półtoragodzinnego koncertu usłyszeliśmy m.in. takie szlagiery, jak „Antek na harmonii gra”, „Bal na Gnojnej”, „Tylko we Lwowie”, „Czerniakowskie tango”, „Jadziem Panie Zielonka”, „Hanko”, „Tamara”, „Małgorzatka”. Zespół w tym roku otrzymał II miejsce w XI Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Kujawskim. Ci wszyscy, którzy brali udział w koncercie „Kapeli z Szaconkiem” zgodzą się zapewne, że była to niesamowita przyjemność.

Poza tym uczestnicy imprezy mogli obejrzeć otwarty pod koniec maja dwór rodu Orpiszewskich, w którym odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej – jedynej narzeczonej Fryderyka Chopina i muzy Juliusza Słowackiego.

Na wszystkich czekały atrakcje w postaci pokazów zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych. Dzieci zaproszone zostały na warsztaty plastyczne wykonywania piszczałek i konkurs dotyczący tradycyjnych instrumentów muzycznych. Od twórców ludowych i rękodzielników można było zakupić oryginalne, niepowtarzalne, ręcznie wykonywane przedmioty, a na stoiskach ze swojskim jadłem skosztować kujawskich specjałów.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wybrali się w niedzielę do skansenu i zapraszamy na kolejny festyn – 13 września. Tym razem będzie to „Święto kapusty w skansenie w Kłóbce”.

Galeria Rozwiń Zwiń