Br

#MuzeumWdomu – OBIEKT DNIA – Szabla francuska wzór 1845

gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy:

Fot.1 (7)

Szabla oficera piechoty wzór 1845 z pochwą, wyk.: Państwowa Fabryka Broni w Châtellerault, Francja sierpień 1916 r.

Szabla francuska oficera piechoty wzór 1845 jest jednym z wielu eksponatów w kolekcji broni białej pochodzących z okresu I wojny światowej. Trafiła do zbiorów Muzeum Kujawskiego we Włocławku w 1946 r. przekazana w formie daru przez jednostkę wojskową z Torunia. Prezentowany egzemplarz został wyprodukowany przez Państwową Fabrykę Broni w Châtellerault w sierpniu 1916 r.

Châtellerault to miasto położone w Departamencie Vienne (obecnie region Nouvelle-Aquitaine), które stało się ośrodkiem produkcji broni jeszcze w XIX wieku. W dniu 14 lipca 1819 r. król Francji Ludwik XVIII Burbon wydał dekret, na mocy którego utworzono wytwórnię broni białej w Châtellerault. Po 1850 r. w zakładzie rozpoczęto produkcję broni palnej, m.in. karabinów i sprzętu artyleryjskiego. Wytwórnia dostarczała broni armii francuskiej w okresie I wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego – przetrwała do 1968 r.

Szabla charakteryzuje się zamkniętą rękojeścią, wykonaną z mosiądzu, z kabłąkiem przednim, łukiem dochodzącym do głowicy, w którego górnej części znajduje się otwór na temblak. Okładzina trzpienia głowni wykonana została z drewna pokrytego czarną farbą, z czternastoma karbami wypełnionymi miedzianym filigranem. Mosiężny jelec tarczowy jest w części zewnętrznej zdobiony ażurowym ornamentem roślinnym, zaś jego tylne ramię – pochylone ku głowni – zakończone łezką. Głowica również mosiężna posiada kapturek zachodzący na okładzinę trzpienia głowni. Głownia jednosieczna, o małej krzywiźnie, została wykonana ze stali polerowanej, obustronnie szlifowana w przygrzbietową bruzdę i szerokie zbrocze – pióro obosieczne ze szczytem centrycznym. Pochwa również stalowa i polerowana, z jedną ryfką połączoną ogniwkiem z kółkiem, zakończona ostrogą. W części wewnętrznej na jelcu bity numer: 70007. Na grzbiecie głowni kursywą grawerowany napis:Manufacture nationale d’armes de Châtellerault Aoŭt 1916 – Adjt d’Infrie Mle 1845 (Państwowa Fabryka Broni w Châtellerault sierpień 1916 – dany piechocie M. 1845). Po wewnętrznej stronie ryfki pochwy bity numer: 70007, powyżej bite dwa stemple kontroli.

Fot.2 (9)

Grzbiet głowni szabli z grawerowanym napisem w języku francuskim: Manufacture nationale d’armes de Châtellerault Aoŭt 1916 – Adjt d’Infrie Mle 1845.

Szable wzór 1845 znajdowały się na wyposażeniu armii francuskiej w latach I wojny świtowej. Znalazły się również na stanie jednostek „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, stanowiąc głównie uzbrojenie oficerów oddziałów piechoty.

[TW]