Dbd

#MuzeumWdomu – DLA MAŁYCH – Kartka na Dzień Babci i Dziadka

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 21.01 - 22.01.2021

Kochani czy Wasze niespodzianki są gotowe? Już za moment będziemy mogli świętować dzień naszych najukochańszych Babć i Dziadków, którzy wkładają tyle serca i miłości w rozpieszczanie wnuków.
Czy wiecie jaka jest historia tego święta? „Tygodnik Powszechny” wpadł jako pierwszy na pomysł, by jakiś dzień ustanowić Dniem Babci. W 1965 roku urodziny Mieczysławy Ćwiklińskiej stały się inauguracją tego święta w Polsce. Dziennikarze z „Expressu Poznańskiego” zaproponowali, by w dniu jej 85 urodzin podczas występu w Poznaniu podziękować gwieździe kina i teatru, wręczając jej kwiaty i tort z napisem „Dla Babci”. W 1966 roku „Express Wieczorny” oficjalnie ogłosił, iż Dzień Babci będzie obchodzony co roku 21 stycznia, Dzień Dziadka 22 stycznia. Tradycja ta prawdopodobnie przeniesiona została do Polski z Ameryki.
Obecny rok będzie jednak inny niż zwykle. Oficjalne świętowanie, które do tej pory odbywało się w przedszkolach, szkołach podczas różnych uroczystości – przenosi się do świata Internetu w formie wirtualnych życzeń lub przedstawień. Większość będzie celebrować to święto w rodzinnym gronie.

Babcia Z Wnukami Koniec XIX W.

Fot. Babcia z wnukami, N.N. koniec XIX w. Zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

W związku z tym mamy dla Was propozycję wykonania kartki dla Babci i Dziadka z wykorzystaniem barwnej, mniej lub bardziej zdobnej, ciekawej wycinanki. Właśnie taką chcielibyśmy Wam pokazać – wycinankę sieradzką, która już niedługo zagości na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Tym razem wykorzystamy technikę nakładania na siebie wycinanek zwaną – mazur. Życzymy miłej zabawy. Powodzenia!
Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia: dużo radości, zdrowia i czasu spędzonego w gronie najbliższych. Pozdrawiamy!

Kartka Z życzeniami Dzień Babci I Dziadka 2