Dmb

#MuzeumWdomu – DLA MAŁYCH I DUŻYCH – Dzień Matki

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 26.05.2021

Zgodnie z tradycją polską sięgającą 1914 roku dzisiejszego dnia dzieci obdarowują swoje mamy całusami, kwiatkami, życzeniami i własnoręcznie przygotowanymi laurkami. Dziękują im w ten sposób za miłość, troskę i wychowanie. W przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie, na których dzieci prezentują przygotowane przedstawienia dla swoich ukochanych mam. Są to wzruszające momenty, w których najmłodsi wyrażają swoje uczucia.
W przedwojennej Polsce Dzień Matki nie miał ściśle określonej daty. Dopiero później obchodzony został 26 maja. Nie jest to jednak data, która obowiązuje na całym świecie, ponieważ każde z państw ma inną, niekiedy ruchomą.
Chcielibyśmy zaprosić Was do wykonania upominku dla swoich mam, którym będą korale. W polskiej kulturze ludowej naszyjniki stanowiły ozdobę i uzupełnienie stroju damskiego odświętnego. Wykonywane były z paciorków nawleczonych na sznureczek. Najczęstszym rodzajem takiej biżuterii były korale prawdziwe czerwone (corllium rubrum). Używano je w szczególności w centralnej, jak i południowej Polsce. O ich popularności świadczyć może powszechność stosowania ich nazwy: korale, koraliki. Dotyczyła ona zarówno prawdziwych korali, jak i paciorków wykonanych z innych materiałów nawleczonych na jeden lub kilka sznurów.
Do wykonania naszyjniki z koralikami potrzebować będziecie modelinę, wstążkę, pędzelek, garnuszek z wodą i ściereczką.

Dm1

Z modeliny w ręku formujemy kulki wielkości około 2 cm i pędzelkiem robimy w nich dziurki. Do naszyjnika potrzebujemy 20 kuleczek.

Dm3

Poproście tatę lub dziadków o pomoc. Garnuszek wyłóżcie ściereczką, zapakujcie zrobione kuleczki i zalejcie wodą. Całość delikatnie gotujemy przez 10 minut.

Dm4

Po wyjęciu nadziewamy koraliki na wstążeczkę. Na końcach zawiązujemy kokardkę i korale gotowe.

Fot 7 (1)

Urszula Adamczyk