Czołg

#MuzeumWdomu – DLA MAŁYCH I DUŻYCH – Czołg (1920)

gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy:

Witajcie. Dziś mamy dla Was szczególne zadanie do wykonania, znane od wielu pokoleń. Świetnie wpływa na rozwijanie Waszej koncentracji, jak i kreatywności, ćwiczenia koordynacji ręka-oko. Poza tym to po prostu świetny sposób na NUDĘ! To oczywiście nie wszystkie pozytywne aspekty tego zadania, jest ich więcej…

OK… Już Wam mówię… dziś jest to KOLOROWANKA!!! Tak, po prostu coś tak prostego, wspaniale wpływa na nasz rozwój intelektualny, emocjonalny no i oczywiście artystyczny. Macie okazję przybliżyć sobie troszkę historii sięgającej do roku 1920 i pokolorować czołg. Pomóc Wam w tym może przygotowana do niego informacja lub Wasza kreatywność twórcza. No to drukujcie i do dzieła!

Plik do pobrania znajdziecie na samym dole strony.

1 (4)

INFORMACJA O CZOŁGU

Zdjęcie Do Informacji O Czołgu

Bohaterem kolorowanki jest czołg „Renault FT” Modèle 1917. Ten skonstruowany w 1916 r. i produkowany we Francji czołg stał się jednym z symboli wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921. Po raz pierwszy został użyty bojowo w I wojnie światowej i wkrótce po tym uznany za najlepszy czołg tej wojny. „Renault FT” był także pierwszym typem czołgu jaki znalazł się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Przybył z Francji do Polski w liczbie 120 sztuk, stanowiąc uzbrojenie 1. Pułku Czołgów „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. W latach 1919–1920 czołgi brały udział w walkach m. in. pod Bobrujskiem, Dyneburgiem, na Ukrainie, Białorusi oraz Bitwie Warszawskiej. Pojedyncze egzemplarze były wykorzystane w trakcie Wojny Obronnej 1939 r.

Był to pojazd o trakcji gąsiennicowej, z silnikiem o mocy 35 KM, rozwijający na drodze maksymalną prędkość 7,7 km/h. Załoga czołgu składała się z dwóch żołnierzy, a jego głównym uzbrojeniem była armata 37 mm lub karabin maszynowy 7,92 mm, zamontowane w obrotowej wieży. Czołg był pokryty pancerzem o grubości od 6 do 22 mm.

W 2012 r. za zgodą władz Afganistanu trafił z tego kraju do Polski jeden z ostatnich oryginalnych czołgów „Renault FT”. Po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorsko-remontowych jest obecnie eksponowany w Forcie IX Twierdzy Warszawa. Kilkukrotnie uczestniczył w przemarszach oddziałów Wojska Polskiego w trakcie uroczystych obchodów świąt i rocznic państwowych.