Adwent8

#MuzeumWdomu dla małych i dużych – CHOINKA

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 08.12.2020

Czy znacie historię choinki? Przeczytajcie z rodzicami poniższy tekst, a dowiecie się więcej.

Zwyczaj dekorowania choinki przybył do nas z Niemiec. Tradycja zdobienia tego drzewka w Polsce sięga już 300 lat. Stopniowo z większych miast przedostawała się do wsi, z zamożniejszych domostw do chłopskich. W tym czasie na wsi popularna była „podłaźniczka”, czyli gałązka lub małe drzewko iglaste zawieszane pod sufitem. Dekorowana głównie jabłuszkami, orzechami, pierniczkami, ozdobami z opłatka, bibuły, wydmuszkami. Na Kujawy choinka dotarła około 100 lat temu. Wyobrażacie sobie, krążyła 200 lat po różnych regionach, aż dotarła do naszej małej ojczyzny – Kujaw. W porównaniu z innymi tradycjami świąt Bożego Narodzenia nie jest to dużo. Pierwsze choinki stawiano w domu na stole lub w rogu izby (by nie zajmowały dużo miejsca), również były dekorowane naturalnymi lub własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Około 60 lat temu w Polsce pojawiły się sztuczne choinki wykonane z plastiku. Zdobione są one lampeczkami elektrycznymi, dmuchanymi ze szkła lub plastikowymi bombkami, lametą i łańcuchami. Obecnie niemal we wszystkich domach króluje pięknie ubrana choinka. To, jak ona wygląda, często zależy od tradycji rodzinnych czy gustu domowników.
W imieniu muzeum chciałabym Was zachęcić do praktykowania zwyczajów w domach oraz kultywowania tradycji swoich babć i dziadków, rozmawiania z nimi o tym, jak dawniej obchodzili święta Bożego Narodzenia, jak dekorowano dom i stół.
Dziś zapraszamy na warsztaty (mogą być rodzinne). Wspólnie wykonamy kartkę świąteczną, którą będziecie mogli udekorować swój dom lub wysłać życzenia bliskiej osobie.

Załączniki do druku znajdziecie na dole strony.

Choinka Warsztaty 2