Archeo5

#MuzeumWdomu z archeologią! – Archeologia eksperymentalna


gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy:

Witam Was bardzo serdecznie na ostatnim spotkaniu z cyklu #Muzeum w domu z archeologią. Dziś wrócimy do tematu archeologii eksperymentalnej, która wspomniana była we wcześniejszych warsztatach.
Archeologia eksperymentalna zwana jest również doświadczalną. Wykorzystywana jest często w dzisiejszych czasach. Na czym dokładnie polega? Gdy archeolodzy odnajdują na wykopaliskach przedmiot – materiał źródłowy nie zawsze wiedzą do czego on służył lub jakie ma właściwości. Dzięki wspomnianej dziedzinie archeologii tworzy się kopie zabytku i ją testuje. Oznacza to, iż wykorzystuje się go np. do prac polowych, do gotowania lub do budowania. Próby te pokazują nam czy dana rzecz mogła służyć do tej, czy innej czynności. Nigdy nie testuje się oryginalnego odnalezionego zabytku, by go nie uszkodzić.
Dobrym przykładem archeologii eksperymentalnej dotyczącej budownictwa jest Biskupin. Stanowi on rekonstrukcję grodu kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza. Dokonano jej dzięki dużej liczbie dobrze zachowanych drewnianych odkryć archeologicznych. Skonstruowano dzięki temu: kilka budynków mieszkalnych z wyposażeniem, ulic, wału obronnego z bramą, most i falochron.
Dziś zapraszam Was do przeprowadzenia doświadczenia, czyli zrekonstruowania jednej z chat biskupińskich w mniejszej skali za pomocą papieru, kleju i zapałek (około 10 paczek). Jeżeli macie ochotę podzielić się ze mną waszymi pracami prześlijcie je na adres: konkursmzkid@gmail.com z dopiskiem Biskupin.
Chciałabym Wam również bardzo podziękować za udział w cyklu #Muzeum w domu z archeologią!
Pozdrawiam. Ula.

Warsztaty!

  • Wydrukujcie szablon zamieszczony w załączniku na grubszym papierze i wytnijcie go. (Szablon do pobrania znajduje się na samym dole strony).
Ar2
  • Na tym etapie będziemy potrzebowali pomocy dorosłych. Poproście ich żeby wypalili Wam zapałki (około 10 paczek) i poprzyklejajcie je na szablon zgodnie ze zdjęciem.
Ar1
  • Wszystkie elementy sklejamy ze sobą i szablon mamy gotowy.
IMG 20210504 125623

 

IMG 20210504 125631