Malowana architektura (…) Wojciecha Zabłockiego


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

W dniu 11 września 2010 r. w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbyło się otwarcie wystawy pt. Malowana architektura – rysunki i akwarele do projektów Wojciecha Zabłockiego.
Wojciech Zabłocki urodził się w 1930 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Architektury AGH w Krakowie i rozpoczął pracę jako projektant, najpierw w Krakowie, potem w Warszawie. Od 1983 roku prowadzi własną pracownię projektową WAZA sp. z o.o. Specjalizuje się w obiektach sportowych o dużych rozpiętościach, przy których współpracuje z wybitnymi konstruktorami.

Jego najbardziej spektakularnymi realizacjami są obiekty olimpijskie w Syrii i ostatnio kryty tor kolarski w Pruszkowie. Wykonuje także projekty założeń pomnikowych – z rzeźbiarzami i sporadycznie rezydencje mieszkalne. Od początku kariery aż do dnia dzisiejszego sam rysuje i maluje perspektywy do swoich projektów.

Jako profesor zwyczajny wykładał na Politechnice Łódzkiej i w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Jest honorowym Prezesem Polskiej Akademii Olimpijskiej i Prezesem Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Fot. Ryszard Lewandowski

W latach 1949-1965 był filarem polskiej drużyny w szabli. Zdobył mistrzostwo świata juniorów w 1953 r. i mistrzostwo świata weteranów w 1998 r. Drużynowo zdobył trzy medale olimpijskie: dwa srebrne i jeden brązowy, a na mistrzostwach świata cztery złote medale.

Oprócz działalności architektonicznej zajmuje się malarstwem akwarelowym, maluje krajobrazy i zabytkową architekturę, sceny szermiercze, walki na koniach. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem grupy architektów malujących “Plener” w Warszawie oraz międzynarodowej grupy “Art. of the Olympians” z siedzibą w Ft. Myers na Florydzie.

Obecna wystawa pokazuje perspektywy zarówno obiektów zrealizowanych, jak i z różnych powodów – niezrealizowanych. Pokazuje także projekty studialne wykonane we współpracy z konstruktorem Wacławem Zalewskim. Na ekspozycję składa się 37 rysunków i akwarel.

Wystawa będzie czynna do końca roku.

Sponsor Muzeum