„Kujawy – ziemia muzyki i miłości Chopina”

gdzie: , kiedy:

W niedzielę 12 września 2010 roku odbył się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Kujawy – ziemia muzyki i miłości Chopina” zorganizowany w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski.

Impreza różniła się nieco od dotychczasowych, ponieważ tematem przewodnim były związki Fryderyka Chopina z Kujawami i kujawską muzyką. W widowisku pt. „Stąd Jego korzenie – kiedy Chopin dzieckiem był” w wykonaniu Zespołu „Marynia” z Kłóbki zobaczyliśmy historię życia wielkiego kompozytora, Jego rodziny, w szczególności matki Justyny z Krzyżanowskich Chopinowej, która urodziła się i mieszkała w dzieciństwie w miejscowości Długie niedaleko Izbicy Kujawskiej. Wspominano również Marię Wodzińską, której legenda jest w Kłóbce żywa do dziś.

Usłyszeliśmy muzykę Chopina w wykonaniu Wojciecha Skruszewicza i Jacka Szczepańskiego, absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na scenie przed karczmą wystąpiły Zespoły Folklorystyczne pielęgnujące rodzimy folklor – „Melodia” z Kowala i „Echo Lubrańca” z Lubrańca.

Tradycyjnie na stoiskach przygotowanych przez twórców ludowych, rękodzielników i rzemieślników można było zakupić wiele ciekawych, ręcznie wykonanych ozdób. Dużym powodzeniem cieszyły sie kramy z żywnością. „DELECTA” sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce poczęstowała gości kawą zbożową i czekoladą na gorąco.

Pierwszy i zarazem ostatni raz przed odbudową udostępniono zwiedzającym sąsiadujący ze skansenem zespół dworsko-parkowy należący kiedyś do rodziny Orpiszewskich. We dworze w Kłóbce w ostatnich latach swojego życia mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zakupiło w 2010 r. zespół dworsko-parkowy dzięki środkom finansowym przekazanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Firmy DELECTA i Zakładów Azotowym Anwil Grupa Orlen

woj Delecta Anwil Grupa Orlen

Galeria Rozwiń Zwiń