Kujawska muza Chopina …


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

W dniu 16 kwietnia 2010 r. w gmachu Zbiorów Sztuki udostępniona została ekspozycja czasowa “Kujawska muza Chopina. Opowieść o Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej (1819-1896)”.

Wystawa monograficzna Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej wpisuje się w obchody Roku Chopinowskiego. Przedstawia ważną postać w życiu Chopina – jego narzeczoną Marię Wodzińską, pochodzącą z kujawskiego rodu i przez większość swego życia mieszkającą na Kujawach.

Fot. Beata Wąsik

Ekspozycja jest biograficzną narracją, która w układzie chronologicznym przybliża sylwetkę Marii Wodzińskiej, jej związki rodzinne, środowiska, w których bywała, szczególnie akcentując znajomość Wodzińskich z Chopinem. Fakty z życiorysu Marii są przedstawione na tle historii rodzinnych, kultury środowiska warszawskiego, emigracyjnego i przede wszystkim kujawskiego – służewskiego i kłóbskiego.

Wystawa jest także okazją do zaprezentowania Marii z Wodzińskich jako malarki, najbardziej znanej wśród malujących kobiet w XIX wieku na Kujawach. Jest pretekstem do ukazania jej roli, jako nietuzinkowej kobiety epoki romantyzmu o fascynującej biografii, muzy Słowackiego i przede wszystkim narzeczonej Chopina. Maria Wodzińska jest autorką jednego z najbardziej rozpowszechnianych wizerunków kompozytora (portret namalowany w Marienbadzie w 1836 r.) i do ostatnich lat życia cenioną interpretatorką i propagatorką jego utworów w kraju – w Warszawie i na prowincjonalnych Kujawach, a także za granicą (Szwajcaria, Niemcy, Włochy).

Fot. Adam Zapora

Na potrzeby wystawy zostały wypożyczone oryginalne eksponaty i kopie z wielu placówek muzealnych i bibliotek, m.in. z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum w Łowiczu, Biblioteki Narodowej w Warszawie, kościoła parafialnego w Kłóbce, ze zbiorów rodziny Orpiszewskich, z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i innych.

Czas prezentacji wystawy: 16.04.2010 – 05.09.2010
Miejsce wystawy: Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Zamcza 10/12
Scenariusz i komisariat wystawy: Krystyna Kotula
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Lekcja muzealna prowadzona na ekspozycji:

Temat: „Kujawska muza Chopina – opowieść o Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej – życie i twórczość”
Koszt lekcji: bilet wstępu – 2 zł od osoby + lekcja muzealna – 20 zł od grupy
Kontakt: Krystyna Kotula, tel. (0-54) 232-50-61, Dział Oświatowy, tel. (0-54) 232-30-01, wew. 15.

Wystawę zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKIDN
 

Sponsor Muzeum