Haft1

Konkurs dla fanów haftu kujawskiego

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 10.12.2021

W Muzeum Etnograficznym we Włocławku prezentowana jest wystawa „Wyszywamy po kujawsku” będąca podsumowaniem realizowanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku od czerwca do grudnia 2021 r. zadania „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy”, dofinansowanego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Odwiedźcie muzeum, żeby zobaczyć prace uczestniczek warsztatów haftu kujawskiego, które w ciągu 16 godzin nauki poznały charakterystyczne dla regionu ściegi, motywy oraz zasady kompozycji, a przez miesiąc wykonały finałowe prace, takie jak tradycyjne elementy stroju kobiecego, serwety, obrusy, bieżniki, poszewki na jaśki, maseczki, maskotki, spódnicę itp.
Nie każdy umie i musi haftować, ale dzisiaj może sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną z tej dziedziny. Oto pytanie – jakiego koloru nićmi i jakie elementy tradycyjnego kujawskiego stroju odświętnego kobiecego były dawniej haftowane? Pierwsza prawidłowa odpowiedź zostanie nagrodzona publikacją Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów oraz gadżetami towarzyszącymi projektowi. Liczy się czas, czekamy na e-maile od Was pod adresem: konkursmzkid@gmail.com.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU – 13 GRUDNIA 2021 r.:

Gratulujemy Pani Marcie, która prawidłowo odpowiedziała, że czepce, kryzy, kołnierzyki, halki i fartuchy w kujawskim tradycyjnym stroju kobiecym wyszywano białymi nićmi. Osoby, które wzięły udział w konkursie będą miały jeszcze szansę na sprawdzenie swojej wiedzy z haftu kujawskiego pod koniec tygodnia! Zachęcamy do obserwowania naszego fanpage’a❤