Pyt6

KONKURS „ARTYŚCI WŁOCŁAWSCY” – PYTANIE 6

gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy:

Gratulujemy Panu Robertowi, który prawidłowo odpowiedział jako pierwszy, że na fotografii prezentujemy Wacława Bębnowskiego ― twórcę ukształtowanego przez rozwijającą się na początku XX wieku secesję, rzeźbiarza, ceramika i pedagoga.

Wacław Bębnowski

Wacław Odrowąż Bębnowski urodził się 15 sierpnia 1865 roku w Dubieńcu w powiecie płockim na Litwie, jako czwarty i najmłodszy syn Aleksandra i Franciszki z Korsaków. Po ukończeniu moskiewskiej Szkoły Malarstwa i Rzeźby, w latach 1888–1897 studiował rzeźbę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Alfreda Dauna. Poświęcił się z powodzeniem rzeźbie, uzyskując za swoje prace w latach 1889–1891 kolejno srebrny i złoty medal. W latach 1893–1897 kształcił się w Academie Calarossi w Paryżu u François Laurent Rolarda, a następnie w Monachium. Po powrocie do Krakowa założył ze Stanisławem Budzińskim „Krakowską Spółkę Artystyczną” zajmującą się wytwarzaniem ceramiki. W 1898 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie wykonywał projekty dla firmy brązowniczej „Bracia Łopieńscy”, współpracował z Zygmuntem Otto przy dekoracji gmachu Zachęty, wystawiał rzeźby w Zachęcie i Salonie Krywulta. W 1901 roku przyjął propozycję Leona Wodzińskiego – właściciela Służewa koło Aleksandrowa Kujawskiego – na wykonanie rzeźbiarskiego wystroju wnętrza kościoła parafialnego. W tym roku również przeprowadził się do Służewa. W latach 1903−1911 stworzył z terakoty m.in. naturalnej wielkości figury w ołtarzu głównym, chrzcielnicę i galerię przodków Wodzińskich. Po wykupieniu od Wodzińskich domu, tzw. „Dębówki”, założył przy nim pracownię ceramiczną. Z dala od znaczących ośrodków życia artystycznego rzadko brał udział w wystawach, skupiał się na wytwarzaniu galanterii ceramicznej, niewielkich rzeźb religijnych i portretowych. Materiałem rzeźbiarskim jego prac była prawie wyłącznie glina, którą barwił w wymyślony przez siebie sposób, by nadać jej kolor zbliżony do szlachetnej patyny wyrobów z metalu. W większości prac artysty widoczna jest inspiracja secesją, znaleźć ją można w figurach kobiet, w ich płynnych, swobodnych pozach i stylizowanych, długich włosach, a także w ornamentyce czerpiącej wzory ze świata roślin, owadów, jaszczurek i węży. Artysta sporadycznie zajmował się malowaniem niewielkich pejzaży, pozostawił po sobie także rysunki z figurami postaci i portretami. Jego prace były sprzedawane w kraju i za granicą, wiele z nich trafiło do stoisk z pamiątkami w Ciechocinku. Pracował twórczo do lat 40 XX wieku. Poza pracą artystyczną zajmował się nauczaniem rysunku w Gimnazjum w Aleksandrowie Kujawskim. Wykształcił dwóch późniejszych artystów – Teodora Rusaka i Jana Bakalarczyka. Wacław Bębnowski zmarł 26 maja 1945 roku w Aleksandrowie Kujawskim i jest pochowany na tamtejszym cmentarzu.
W jednym z naszych oddziałów, w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10 we Włocławku, prezentowana jest wystawa stała pt. „Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865−1945)”, do której obejrzenia bardzo serdecznie zapraszamy. Wystawa prezentuje sztukę Wacława Bębnowskiego oraz pamiątki z nim związane. Zostały na nią wybrane najciekawsze ceramiczne rzeźby i przedmioty użytkowe z największej w Polsce kolekcji, którą w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zapoczątkował sam artysta.

Chlopiec Z Psem

Chłopiec z psem, Wacław Bębnowski, Służewo, 1903–1913 r., materiał glina, wymiary wys. 47,5 cm, podst. ok. 36 x 23 cm

Kalina Ciesielska

Bibliografia:
K. Kotula, Wacław Bębnowski, [w:] Zbiory Sztuki, Włocławek 2006, str. 18–25.
K. Kotula, Wacław Bębnowski 1865-1945, str. 11–28, Włocławek 2009.

PYTANIE 6
Przed nami szósta zagadka. Kim jest osoba prezentowana na zdjęciu? Każda pierwsza prawidłowa odpowiedź wysłana na adres e-mailowy: konkursmzkid@gmail.com w tytule z nazwą konkursu zostanie nagrodzona. Osoba, która uzyska największą ilość prawidłowych odpowiedzi otrzyma nagrodę główną – album „ZAGAJEWSKI RZEŹBA / SCULPTURE”. Podpowiedzi możecie znaleźć na wystawie „W Pracowni Artystów” prezentowanej w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

1970te