KONKURS „ARTYŚCI WŁOCŁAWSCY” – PYTANIE 4

Pyt4

Gratulujemy Pani Agnieszce, która prawidłowo odpowiedziała jako pierwsza, że na fotografii prezentujemy Aleksandra Laszenko – artystę malarza, podróżnika zaliczanego do czołówki polskich orientalistów, współzałożyciela Zrzeszenia Kujawskich Artystów Plastyków.
Aleksander Laszenko urodził się 4 czerwca 1883 roku w Annówce na Ukrainie. Pochodził z rodziny dygnitarzy wojskowych, został przygotowany do służby wojskowej, ponadto otrzymał wszechstronne wykształcenie, w tym w zakresie malarstwa. Jednak na jego życiu najbardziej zaważyła podróż do Egiptu, w której jako czternastolatek towarzyszył ojcu w latach 1897–1898. Ta wyprawa zapoczątkowała jego wielką pasję „zamorskich podróży”, poznawania historii, etnografii, archeologii i co najważniejsze w jego życiu, uwieczniania tego co poznał, na setkach obrazów.
W latach 1903–1938 odbył podróże dookoła świata – od Wysp Kanaryjskich do Australii i Nowej Zelandii oraz wiele po Afryce Środkowej. Wielokrotnie wyjeżdżał na Bliski Wschód, zwłaszcza do Egiptu. W 1922 roku poznał tam odkrywcę grobowca Tutanchamona Howarda Cartera. Wspólnie z nim wykonywał na stanowiskach archeologicznych szkice rysunkowe, także w czasie kolejnej wyprawy w 1927 roku.
Malarz od 1918 roku mieszkał w Woli Sosnowej koło Lubrańca, a w latach 1932–1944 we Włocławku. Aleksander Laszenko od 1921 roku wystawiał swoje obrazy w Zachęcie. Miał liczne wystawy w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, w Kairze. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym międzywojennego Włocławka. Tu wielokrotnie brał udział w wystawach zbiorowych, a w 1926 r. jako jedyny twórca włocławski miał wystawę indywidualną. Malował głównie tematykę orientalną – widoki i sceny rodzajowe, targi, charakterystyczne typy arabskie czy afrykańskie, roznegliżowane czy odziane w zmysłowe stroje odaliski, tancerki z olśniewająco białym uśmiechem. Zafascynowany grafiką japońską wykonał kilkanaście barwnych drzeworytów i litografii o tematyce orientalnej.
Artysta zmarł 11 czerwca 1944 we Włocławku, został pochowany na miejscowym cmentarzu w kwaterze prawosławnej.

Bibliografia:
K. Kotula, Aleksander Laszenko, [w:] Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowskiego, t. I, Włocławek 2004, str. 91-93.

Pyt3

Zdjęcie artysty ze zbiorów MZKiD we Włocławku

A. Laszenko, Arab Z Wielbłądami, Biskra 1931 R., Olej, Sklejka, Wł. MZKiD.

A. Laszenko, Arab z wielbłądami, Biskra 1931 r., olej, sklejka, wł. MZKiD

PYTANIE 4
Przed nami czwarta zagadka. Kim jest osoba prezentowana na zdjęciu? Każda pierwsza prawidłowa odpowiedź wysłana na adres e-mailowy: konkursmzkid@gmail.com w tytule z nazwą konkursu zostanie nagrodzona. Osoba, która uzyska największą ilość prawidłowych odpowiedzi otrzyma nagrodę główną – album „ZAGAJEWSKI RZEŹBA / SCULPTURE”. Podpowiedzi możecie znaleźć na wystawie „W Pracowni Artystów” prezentowanej w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

Pyt4

Kalina Ciesielska