KOLOROWYCH JARMARKÓW I ODPUSTÓW CZAR


gdzie: , kiedy:

W dniu 24 czerwca 2012 r. odbył się festyn folklorystyczny pt. „Kolorowych jarmarków i odpustów czar” na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Tradycje odpustowe i legendy z nimi związane dotyczące samej Kłóbki przybliżył w widowisku pt. „Łoj, świnty Prokopie” miejscowy zespół „Marynia”. Nie zabrakło także dobrego kujawskiego muzykowania w wykonaniu dwóch kapel ludowych, „Kapeli spod Kowala” i „Melodii z Kowala”. Widomym śladem styku wielu tradycji w panoramie dawnego wiejskiego świata był występ Zespołu Muzycznego „Camerata Vladislavia” w koncercie muzyki klezmerskiej oraz wędrująca po skansenie włocławska Cyganka (Romka), oferująca zwiedzającym wróżenie z kart. Dzieci uczyły się chodzić na szczudłach, malować makatki, drukować wzory na tkaninach.

Tradycyjnie, jak w czasie odpustów i jarmarków, skansen w Kłóbce tętnił życiem. Na odpustowych kramach, stoiskach sztuki ludowej i rękodzieła, można było zakupić obwarzanki, lukrowane pierniki, haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, drewna czy sznurka, w myśl dawnej zasady „Kupić, nie kupić, potargować warto”.

Twarogi
Sponsor imprezy – Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSeM z Włocławka

Galeria Rozwiń Zwiń