KACZKA PO KUJAWSKU


gdzie: , kiedy:

Realizując tegoroczne przedsięwzięcie pn. „Pielęgnujemy kulinarne dziedzictwo regionu” zorganizowano czwartą imprezę z tego cyklu, zatytułowaną „Kaczka po kujawsku”. Impreza odbyła się 15 września 2013 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Potrawy z kaczki, zarówno tradycyjne, jak i współczesne, przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Boniewa, Byczyny Kolonii i Skibina oraz wytwórcy swojskiego jadła współpracujący z muzeum od wielu lat. Uczestnicy festynu mogli spróbować czarniny z kluskami ziemniaczanymi, pieczonej kaczki i innych potraw.

„Kapela Spod Kowala” zaprezentowała melodie, pieśni i tańce, jakie towarzyszyły Kujawiakom przy okazji różnych uroczystości rodzinnych i zabaw w karczmie.

Przygotowane zostały pokazy prac domowych i gospodarskich, np. szatkowania kapusty, ubijania masła, młócenia, oczyszczania i mielenia ziarna, tłoczenia oleju, wyrobu świec, prania, maglowania, drukowania wzorów na serwetkach.

Dzieci zaproszone zostały na warsztaty wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły, które kiedyś zdobiły wnętrza chałup oraz na naukę kaligrafii do wiejskiej szkoły.

Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego oraz swojskiego jadła.

 

Galeria Rozwiń Zwiń