IDZIE, IDZIE PANI JESIEŃ

gdzie: , kiedy:

W dniu 11 września 2011 roku w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Idzie, idzie Pani Jesień”.

Wrześniowy festyn folklorystyczny przybliżył dawne zajęcia związane z przygotowywaniem zapasów na zimę. Teatr Obrzędowy „Borowioki” z Babiaka przedstawił zwyczaje towarzyszące wykopkom, a Zespół Folklorystyczny „Lubominianki” z Lubomina przypomniał tradycyjny sposób kiszenia kapusty. Podczas żywiołowych, opowiedzianych gwarą widowisk można było zobaczyć dawne sprzęty, przedmioty i narzędzia, często dziś już zapomniane, a kiedyś niezbędne przy wykopywaniu ziemniaków i kładzeniu kapusty w beczki.

Oprócz zajęć pokazanych w widowiskach, w zagrodach skansenowskich prezentowane były liczne pokazy, np. odwirowywania miodu, tłoczenia oleju, szatkowania kapusty, smażenia powideł, gromadzenia zimowych zapasów warzyw w piwniczce. Można było samemu otłukiwać ziarno na kaszę w stępie, mielić ziarno na mąkę w żarnie i przesiewać je, itp.

Najmłodsi brali udział w grach i zabawach na wiejskim podwórku, np. chodzeniu na szczudłach, wrzucaniu szmacianych woreczków do wiklinowych koszy, itp.

Podczas imprezy nie zabrakło kujawskiej muzyki, śpiewu i tańców w wykonaniu „Kapeli spod Kowala” i Kapeli Ludowej „Kurzowioki” z Wierzbinka.

Na licznych straganach można było zakupić wyroby rękodzieła ludowego oraz potrawy regionalne, np. czarninę, kluski ziemniaczane, gzik, prażuchę, tłuczoną marchew, słodkie wypieki i wiele innych smakołyków.
„DELECTA” – sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce poczęstował uczestników imprezy „Fisielem”.

Delecta CW24 Dzień dobry Włocławek Magazyn Włocławek

Sponsorzy nagród dla dzieci biorących udział w konkursach
Delecta Anwil Grupa Orlen

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Firmy DELECTA i Anwil Grupa Orlen