banboleslaw

Z GLINY STWORZONE. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM CERAMIKI W BOLESŁAWCU


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 18.05 - 15.08.2017

Na wystawie zaprezentowane zostały wyroby użytkowe z kamionki powstałe w wytwórniach bolesławieckich od XVI po początek XXI wieku. Kilkaset prezentowanych różnorodnych naczyń wytworzonych w minionych kilku wiekach daje możliwość poznania, w jaki sposób ewoluowały technologie, formy i dekoracje znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca.

Na ekspozycji można prześledzić, jakie formy i dekoracje powstawały w XVI i XVII- wiecznych manufakturach w Bolesławcu, z jakiego czasu pochodzą naczynia żeberkowane, kiedy stosowano na brązowych powierzchniach brzuśców białe, biskwitowe nakładki i odkąd zaczęto zdobić naczynia kobaltową dekoracją stempelkową w formie kółek, kropek czy pawich oczek, najbardziej dziś kojarzoną z Bolesławcem. Nie zabrakło także form i dekoracji w stylu secesji i art déco oraz oryginalnych naczyń autorstwa projektantów współpracujących z zakładami ceramicznymi od 1945 r. do początku XXI w.

Chronologicznie pokazane wyroby z kamionki oraz towarzyszący wystawie film przybliżają historię zakładów produkujących wyroby ceramiczne w Bolesławcu i okolicy (w dorzeczu Bobru i Kwisy), która sięga XIV wieku. Występujące w tym regionie naturalne pokłady glin żaroodpornych, wypalających się w temperaturze 1280˚C i dających skorupkę bardzo trwałą, która nie przecieka oraz pokłady glin bogatych w tlenki glinu i krzemu wypalających się na kolor brązowy doskonale nadały się do produkcji naczyń – butli, kufli i dzbanów. Najstarsze z nich w kształcie kolistym czy wielobocznym zamykano pokrywami cynowymi. Z czasem zdobiono je żeberkowaniem, a od połowy XVIII w. – nakładkami z białej masy, najczęściej w formie kwiatowo-liściastej, rzadziej figuralnej czy heraldycznej.  Wraz z modą na picie kawy i herbaty zaczęto produkować odpowiednie dzbanki, mleczniki oraz filiżanki, ponadto najróżniejsze naczynia, a także puszki do przechowywania produktów, pojemniki apteczne, a nawet termofory. Około 1882 r. naczynia z wypalanej na biało gliny zaczęto dekorować metodą stempelkową. Wytwórnie w Bolesławcu, by sprostać konkurencji dostosowywały produkcję do potrzeb i panujących stylów. Wielkie znaczenie miało otwarcie w 1897 r. Zawodowej Szkoły Ceramicznej, do której kadra nauczycielska przybyła z Berlina. Dzięki temu wprowadzono nowe technologie i zdobnictwo –  m.in. dekoracje szkliwami zaciekowymi czy przy użyciu szablonu.

Po II wojnie światowej, w dawnych zakładach, otworzono Spółdzielnię CPLiA „Ceramika Artystyczna” (dziś „Ceramika Artystyczna. Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego”) oraz Bolesławieckie Zakłady Garncarsko-Ceramiczne (dziś zakłady Ceramiczne BOLESŁAWIEC). W zakresie projektów nawiązano współpracę z PWSSP we Wrocławiu. Dla fabryk w Bolesławcu projektowali m.in. Rudolf Krzywiec, Julia Kotarbińska, Bogusław Wolanin, Wanda Matus – wybitni artyści, twórcy ciekawych, nowoczesnych form i dekoracji.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu posiada kolekcję kamionki bolesławieckiej złożoną z ponad 6000 eksponatów. Najciekawsze z nich prezentowane są na wystawie stałej. Zabytkowa ceramika z Bolesławca znajduje się także w zbiorach wielu muzeów w Polsce i Europie. Także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej możemy odnaleźć ponad 60 przykładów ceramiki z wytwórni bolesławieckich (pochodzących głównie z daru Państwa J. i A. Wójcików), kilka spośród nich będzie stanowiło dodatek do niniejszej wystawy.

Krystyna Kotula

UWAGA! „Niedziela z kustoszem” z udziałem p. Barbary Glinkowskiej z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbędzie się 16 lipca o godz. 12.00

„Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”

Termin wystawy: 18.05–15.08.\2017 r.

Miejsce wystawy: gmach Zbiorów Sztuki, ul. Zamcza 10/12

Scenariusz wystawy – Barbara Glinkowska – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Komisariat wystawy – Krystyna Kotula – MZKiD

Galeria Rozwiń Zwiń