finisazlaszenko

FINISAŻ WYSTAWY „INSPIRACJE ORIENTEM. TWÓRCZOŚĆ ALEKSANDRA LASZENKI…”


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 09.10.2016 , godzina: 12:00

Ostatnie spotkanie z Aleksandrem Laszenką i wybitnymi orientalistami polskimi.

Dobiega końca prezentacja w gmachu Zbiorów Sztuki wystawy „Inspiracje Orientem. Aleksander Laszenko 1883-1944 w gronie orientalistów polskich XIX i XX wieku”. Na ekspozycji pokazywany jest przede wszystkim dorobek włocławskiego malarza orientalisty Aleksandra Laszenki. Są na niej także obrazy malarzy należących do czołówki tego nurtu m. in. Adama Styki, Wacława Pawliszaka czy Kazimierza Ajdukiewicza. Wystawa w tak szerokim zakresie prezentująca motywy orientalne w malarstwie zorganizowana została we Włocławku pierwszy raz. Dzieła wybitnych twórców wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z kolekcji A. i M. Palmowskich pozwalają widzom poczuć klimat miejsc na Bliskim Wschodzie, w Afryce czy Ziemi Świętej z ich specyficzną przyrodą, pustyniami czy starożytnymi ruinami. Tematem wielu prac jest także życie codzienne i portrety tubylców, a zwłaszcza arabskich piękności. Poza dostarczeniem wielu estetycznych przeżyć, celem wystawy jest także uświadomienie mieszkańcom Włocławka, że w ich mieście przy Bulwarach 22 mieszkał jeden z najwybitniejszych przedstawicieli orientalistów polskich. Wystawiając swe obrazy w wielu miastach Polski, a także w Paryżu, Brukseli, Berlinie czy Kairze był propagatorem nie tylko sztuki polskiej, ale także włocławskiej.

W niedzielę 9 października odbędzie się finisaż wystawy. Spotkanie będzie ostatnią okazją do obejrzenia wypożyczonych czasowo obrazów. W trakcie finisażu zostanie omówiony życiorys  A. Laszenki – malarza, podróżnika, egiptologa, postaci zasłużonej w kształtowaniu środowiska plastycznego we Włocławku w latach 30. XX w. Aleksander Laszenko to  najbardziej znany włocławski twórca nie tyko  w tamtych czasach. Także i dziś  budzi zainteresowanie miłośników malarstwa i starożytnego Egiptu, którzy starają się poznać m. in. jego udział w szkicowaniu odkrytego w 1922 r. grobu Tutanchamona. Finisaż może być okazją do dyskusji na te tematy.

Zapraszamy na finisaż wystawy „Inspiracje Orientem. Aleksander Laszenko 1883-1944 w gronie orientalistów polskich XIX i XX wieku” do gmachu Zbiorów Sztuki we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 w niedzielę 9 października o godz. 12.00.

Krystyna Kotula

Koszt oprowadzenia po ekspozycji czasowej zawarty jest w cenie biletu wstępu do Muzeum i daje również możliwość samodzielnego zwiedzenia ekspozycji stałej.

Bilet normalny – 7 zł

Bilet ulgowy – 5 zł