Festyn folklorystyczny w Kłóbce

gdzie: , kiedy:

„Pod wspólnym niebem” – dwór, miasteczko, wieś to tytuł przewodni pierwszego w tym roku festynu folklorystycznego, który odbył sie 28 czerwca w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

Zespół „Marynia” z Kłóbki przedstawił opowieść o dworze i jego kulturotwórczej roli w życiu wsi. Nie zabrakło elementów folkloru miejskiego – w takim repertuarze wystąpił zespół wokalny „Ale-Babki” z Lubienia Kujawskiego. Miasteczko, drogi i bezdroża związane silnie z wędrującymi niegdyś taborami cygańskimi zaprezentowały solistki z Zespołu „Roma” z Włocławka. Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” z Kruszyna pokazał kujawską muzykę, taniec i gwarę.

Tradycyjnie skansen w Kłóbce tętnił życiem. Ożyła stara kuźnia, na kole garncarskim powstawały gliniane cudeńka. Można było zobaczyć jak dłubano niegdyś niecki, czy wyrabiano nosidła lub grabie. Do swoich stoisk zapraszali twórcy ludowi i rękodzielnicy – można było podziwiać i zakupić haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, czy drewna.

Swoimi produktami poczęstowała gości „DELECTA” sponsor Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Galeria Rozwiń Zwiń