Zdzisław Szmidt (1935-2001). Wrażenia wyobraźni


where: MAIN EDIFICE - when: permanent exhibition

Od 26 listopada 2011 r. w gmachu “Zbiorów Sztuki” Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 prezentowana jest wystawa “Zdzisław Szmidt (1935-2001). Wrażenia wyobraźni”.Otwarta w roku obchodów 10. rocznicy śmierci Zdzisława Szmidta, ekspozycja pokazuje szerokie spektrum tematów, które podejmował oraz jego bogaty warsztat. Urodzony w Ciechocinku malarz i pedagog związany był nie tylko z rodzinnym miastem, ale także ze środowiskami artystycznymi Torunia i Włocławka. Jako doskonały kolorysta, niezwykły symbolista i świetny obserwator był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. w konkursie Włocławskie Impresje. Jeden z najciekawszych i najbardziej aktywnych twórców, pokazywał swoje prace na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Pełne soczystych zieleni czy świetlistych pastelowych fioletów i błękitów pejzaże, rozwibrowane, barwne portrety, pełne symbolu i doskonałej formy sceny rodzajowe, dynamiczne i niezwykle wymowne sceny batalistyczne oraz refleksyjne i emocjonalne przedstawienia surrealistycznych Kanalii tworzą malarski świat Zdzisława Szmidta. Artysta zawarł w swoich dziełach to, co w malarstwie najcenniejsze: temat, myśl, kolor i formę. W jego twórczości daje się odczuć wymowę motta, na które artysta spoglądał w swojej pracowni: Nie ciesz się z tego co robisz ale rób to co cię cieszy.

Fot. Ewa Jabłońska

Pierwsza w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zarazem największa pośmiertna wystawa tak obszernie prezentująca malarstwo Zdzisława Szmidta jest przypomnieniem postaci artysty, a dla wielu szansą na ponowne spotkanie z dawnym przyjacielem. Prace pokazywane na ekspozycji pochodzą z kolekcji rodziny artysty, zbiorów prywatnych, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. Zgromadzone zostały najlepsze i najciekawsze dzieła, które w niezwykły sposób przedstawiają zarówno sztukę, jak i samego twórcę, jego wrażliwość, talent i niepowtarzalny styl.

Zorganizowane grupy szkolne zapraszamy na lekcję muzealną prowadzoną na ekspozycji “Zdzisław Szmidt (1935-2001). Wrażenia wyobraźni”:

 • “ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ZDZISŁAWA SZMIDTA”
  Koszt: Bilet wstępu – 2 zł od osoby + lekcja muzealna – 20 zł od grupy
  Kontakt : Adam Zapora, tel. (54) 232-50-61

  Miejsce prezentacji wystawy:
  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
  Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12
  tel. 54 232 50 61

  Czas trwania wystawy: 26 listopada 2011 – 29 stycznia 2012

  Autorzy:
  Scenariusz i komisariat wystawy – Adam Zapora
  Oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska
  Wystawie towarzyszyć będzie katalog (tekst – A. Zapora, opr. graficzne – M. Kolanowska)

  Sponsor Muzeum