WIT PŁAŻEWSKI (1932-2004). INSPIRACJA ŻYCIEM


where: MAIN EDIFICE - when: permanent exhibition

Od 26 września 2014 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 prezentowana jest wystawa Wit Płażewski (1932-2004). Inspiracja życiem.Otwarta w roku obchodów 10. rocznicy śmierci Wita Płażewskiego, ekspozycja pokazuje bogactwo tematów podejmowanych przez artystę oraz różnorodność materiałów, w których pracował. Urodzony we Włocławku rzeźbiarz, ceramik i projektant kształcił się w Gdańsku oraz we Wrocławiu. Obdarzony niezwykłym talentem i zmysłem rzeźbiarskim był autorem realizacji monumentalnych, brył ceramicznych zdobiących parki i skwery, portretów, medali i plakiet. Wielka odwaga języka plastycznego zaowocowała śmiałymi projektami form użytkowych dla Zakładów Ceramiki Stołowej we Włocławku, których stworzył blisko 1500 oraz dla Huty Szkła “Irena” w Inowrocławiu. Dzięki umiejętności “zaprzyjaźnienia” się z materią rzeźbiarską, Płażewski równie swobodnie potrafił pracować w glinie, metalu, szkle, kamieniu, a także łączyć je. Do dziś podziwiać można we Włocławku pomnik Mikołaja Kopernika czy abstrakcyjną formę na Placu Wolności, które wyszły spod ręki artysty. Prace Wita Płażewskiego znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie.

Afisz, proj. M. Kolanowska

Pierwsza we włocławskim Muzeum pośmiertna wystawa artysty jest także pierwszą tak szeroko prezentującą dziedziny i zakres tematyczny jego twórczości. Obok fantastycznej ceramiki użytkowej projektowanej w latach 1957 – 1975 zobaczyć można szkła i kryształy o wyrafinowanych szlifach, które Wit Płażewski stworzył dla Huty Szkła “Irena”. Umiejętność uwieczniania cech charakterystycznych postaci pokazują liczne portrety, statuetki i małe formy. Znaleźć wśród nich można wizerunki włocławskich i polskich sportowców (m.in. Zbigniewa Bońka, Jerzego Kuleja, Roberta Korzeniowskiego), wybitnych postaci i osób świętych (Matka Teresa, Jan Paweł II, Jan Matejko, kujawscy bohaterowie Powstania Styczniowego) oraz niezwykłe osobowości z Włocławka (Zdzisław Arentowicz, Henryka Królikowska, Leon Płoszay). Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Jadwigi Płażewskiej.

Dzieła najwybitniejszego włocławskiego rzeźbiarza zmarłego w 2004 r. oglądać można będzie do 22 marca 2015 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Fot. Beata Wąsik

Scenariusz i komisariat wystawy: Adam Zapora
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Miejsce i termin ekspozycji: sala wystaw czasowych, Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12,
Włocławek, 26.09.2014-22.03.2015 r.

Proponowane tematy warsztatów plastycznych:

 • Flaming Płażewskiego, czyli o geometryzacji natury w sztuce – lekcja dla grup przedszkolnych oraz klas I-III szkół podstawowych

  Czy z dwukropka, liter S, D i W można stworzyć węża? Odejdźmy na chwilę od znanych nam form naczyń i przedmiotów i zaprojektujmy je na nowo, nadając im kształt ulubionych kwiatów i zwierzaków.

  Czas trwania: od 60 do 90 min.; koszt zajęć: 30 zł od grupy + 3 zł bilet wstępu od każdego ucznia*

 • W pracowni Wita Płażewskiego – sztuka użytkowa – lekcja dla grup przedszkolnych oraz klas I-VI szkół podstawowych

  Wykorzystując recyklingowe materiały, spróbujemy, tak jak rzeźbiarz,stworzyć nowoczesne, fantastyczne misy i wazony dekoracyjne, wprowadzając do nich asymetrię, niezwykłą fakturę i formę.

  Czas trwania: od 60 do 90 min.; koszt zajęć: 30 zł od grupy + 3 zł bilet wstępu od każdego ucznia*

 • Zatrzymać ruch, czyli sportowe inspiracje Wita Płażewskiego – lekcja dla klas IV-VI podstawowych i gimnazjów

  Czy rzeźba musi być nieruchoma? Sztuka przedstawienia postaci będącej w ruchu jest niezwykle trudna. Podczas zajęć spróbujemy ożywić pozornie martwą materię – druty.

  Czas trwania: od 60 do 90 min.; koszt zajęć: 50 zł od grupy + 3 zł bilet wstępu od każdego ucznia*

  *Opłata za warsztaty nie zwalnia z opłaty za bilet wstępu, z opłaty za bilet wstępu zwolnione są dzieci do 7 lat.

  Uczniów oraz nauczycieli zainteresowanych ofertą, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku w godzinach od 10:00 do 14:30. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób.

  Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Wioleta Osińska, Dział Edukacji i Promocji, tel. 054 232 30 01, e-mail; w.osinskamzkid@op.pl