NIEZWYKŁE RĘCE WIERNE TRADYCJI


where: MAIN EDIFICE - when: permanent exhibition

Od 22 lutego 2013 r. w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 prezentowana jest wystawa czasowa pt. “Niezwykłe ręce wierne tradycji. Zofia Bielecka, Regina Majchrzak, Irena Najdek”. Jest to wystawa monograficzna poświęcona twórczości wybitnych hafciarek kujawskich starszego pokolenia. Na ekspozycji przedstawione są trzy sylwetki twórczyń – Zofii Bieleckiej, Reginy Majchrzak i Ireny Najdek.

Jest to prezentacja prac hafciarek w kolejnych etapach doskonalenia ich warsztatu, od pierwszych prac po wykonane w ostatnich latach. Pozwala to na zwrócenie uwagi, jakie zmiany zaszły w kujawskim hafcie współczesnym w porównaniu do okresu, kiedy opierał się on głównie na wzorach zabytkowych. Na przestrzeni czterdziestu lat każda z twórczyń wniosła do miejscowego rękodzieła ludowego swoje własne wzory, udoskonaliła dawne, zachowując przy tym ich tradycyjny charakter.

Współczesne rękodzieło ludowe na Kujawach jest m.in. efektem cierpliwej i dokładnej pracy kobiet, które dziś są znanymi twórczyniami oraz uznanymi przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i specjalistów w dziedzinie sztuki ludowej hafciarkami. Mają one za sobą bogaty życiorys, sięgający korzeniami czasów, kiedy wyszywanie płóciennych elementów stroju było jeszcze dość powszechne. Taki rodowód był podstawą ich sukcesu. Nie są one odtwórczyniami dawnych haftów, ale wspaniałymi kontynuatorkami i współtwórczyniami kujawskiego rękodzieła w tej dziedzinie, aż po wiek XXI.

Fot. Ewa Jabłońska

OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE
Igłą i nitką wyczarowane – sztuka haftu
Kujawska twórczyni ludowa omawia zasadnicze ściegi stosowane w hafcie polskim ze szczególnym uwzględnieniem wzorów naszego regionu. Dzieci oglądają zachowane w zbiorach Muzeum tkaniny i elementy stroju ludowego i na ich podstawie tworzą własne serwetki. Lekcja ta jest świetną okazją do oswojenia się z igłą i zgłębienia podstaw haftu. (Czas trwania – ok. 1 godz.)
Koszt: 3 zł od osoby (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + opłata od grupy 55 zł

Kontakt: Ewa Jabłońska, tel. (54) 232-30-01

LEKCJA MUZEALNA
“Kujawskie hafciarki” – lekcja połączona z prezentacja multimedialną (Czas trwania – ok. 1,5 godz.)
Koszt: 3 zł od osoby (dzieci do lat siedmiu wstęp wolny) + opłata od grupy 30 zł

Kontakt: Dorota Kalinowska, tel. (54) 232-30-01 lub Dział Edukacji i Promocji, tel. (54) 232-30-01

Miejsce prezentacji wystawy:
Muzeum Etnograficzne we Włocławku, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
Czas trwania wystawy: 22 lutego – 2 czerwca 2013
Autorzy:
Scenariusz i komisariat wystawy – Dorota Kalinowska
Oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska

Wystawa ze zbiorów:
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
oraz prywatnych.

SPONSOR WYSTAWY