Festba

DRUGI W SEZONIE FESTYN FOLKLORYSTYCZNY ZA NAMI!


gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 05.08.2018

Motywem przewodnim spotkania były bogate zwyczaje „wieńcowe”. Podczas niedzielnej imprezy orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wieniec z Zespółu „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, w ramach podziękowania za urodzaj, zaprezentował pieśni i zabawy. Do tematu imprezy nawiązywały także pokazy dawnych zajęć gospodarskich – koszenia, wiązania i ustawiania snopków, czyszczenia zboża, produkcji mąki, kaszy, oleju, wyrobu masła oraz pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”.

Nie zabrakło pieśni, tańców i zabaw kujawskich w wykonaniu dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia oraz Zespołu Ludowego „Radojewiczanie” z Radojewic.

Szczególne atrakcje czekały na dzieci — konkursy, gry i zabawy sprawnościowe na wiejskim podwórku prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia oraz warsztaty wykonywania papierowych wiatraczków.

Ponadto przybyli do skansenu goście mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć rzemieślniczych, m.in. kucia żelaza na gorąco, wyplatania koszy, toczenia naczyń na kole garncarskim. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem.

Galeria Rozwiń Zwiń