Bankl

DRUGI FESTYN FOLKLORYSTYCZNY ZA NAMI!


gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 04.08.2019

W minioną niedzielę, 4 sierpnia, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się drugi w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła!”.

Tematem przewodnim spotkania było przypomnienie dawnych zwyczajów związanych ze Świętem Matki Boskiej Zielnej. Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo w premierowym widowisku „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie” opowiedział m.in. o tym, z jakich płodów ziemi przygotowywano bukiety zanoszone do kościoła, za co w ten sposób dziękowano, przypomni właściwości i zastosowanie ziół. Nie mogło zabraknąć muzyki ludowej. Widzowie mogli podziwiać pieśni i tańce w wykonaniu Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka oraz  Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki” z Kruszyna.

Występom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium , degustacja naparów z ziół, pokazy dawnego rzemiosła – garncarstwa, kowalstwa, plecionkarstwa oraz tłoczenia oleju w zabytkowej olejarni. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostały konkursy sprawnościowe prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia, warsztaty wyrobu koszyków wiklinowych i świec z węzy, zabawy na wiejskim podwórku oraz wspólne malowanie obrazu.

Poniżej relacja z imprezy.

 Fot. Jarosław Czerwiński