DOŻYNKI NA KUJAWACH


gdzie: , kiedy:

W dniu 7 września 2014 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się ostatni w tym sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Dożynki na Kujawach”. Pokazane zostały zwyczaje obchodzone od wieków na zakończenie ciężkich letnich prac polowych, nazywane najczęściej na Kujawach wieńcowym.Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin pokazał bogate zwyczaje dożynkowe – orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wieniec, pieśni temu towarzyszące, podziękowanie za urodzaj i zabawę.
Drugie widowisko pt. „Pympek” w wykonaniu Teatru Obrzędowego „Borowioki” z Babiaka ukazało zwyczaj związany z podsumowaniem prac jesiennych, jakimi są zbiory ziemniaków. Wystąpił również, po raz pierwszy w skansenie, Zespół Regionalny „Mały Babiak”, który zaprezentował dawne tańce dziecięce.

Dla chcących aktywnie spędzić czas przygotowane zostały zapomniane już narzędzia i sprzęty, dzięki którym można było szatkować kapustę, młócić zboże, czyścić je, otłukiwać kaszę, mielić mąkę. Prezentowane były pokazy dawnych prac rzemieślniczych, tłoczenia oleju, wyrobu masła, które od razu po ubiciu degustowano.

Najmłodsi uczestnicy festynu wzięli udział w warsztatach plastycznych. Tym razem wykonywali lalki z kolorowych włóczek. Była również okazja ku temu, żeby nabyć wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz tradycyjnego kujawskiego jadła.

Galeria Rozwiń Zwiń